Opublikowano: 14 lipca, 2023

Przeczytasz w 4,2 min

Akcyza od samochodu – co trzeba o niej wiedzieć? Jakie są obowiązki przedsiębiorcy w tym zakresie?

Obecnie posiadanie samochodu jest często nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Nierzadko jest on integralnym komponentem prowadzonego biznesu. Jednak wraz z zakupem auta wiążą się również różne opłaty i podatki, w tym akcyza od samochodu. Sprawdź, co to takiego i jakie są obowiązki przedsiębiorcy w zakresie należności tego typu!

Akcyza od samochodu – co należy wiedzieć?

Warto mieć świadomość, że przy zakupie auta lub w trakcie jego rejestracji pobierany jest podatek nazywany akcyzą od samochodu. Obowiązuje on zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców. Celem akcyzy jest zapewnienie wpływów do budżetu państwa, czy też po to, aby kontrolować cały rynek motoryzacyjny. Należy wiedzieć, że jej wysokość uzależniona jest od rodzaju pojazdu, jego pojemności, rodzaju paliwa, emisji CO2 oraz mocy silnika.

W przypadku osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą i nabywają samochody do celów biznesowych, istnieją pewne obowiązki związane z tym właśnie podatkiem. Obejmują one zarówno auta nowe, jak i używane. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji przedsiębiorca musi pamiętać nie tylko o zapłaceniu akcyzy, lecz również o poprawnej rejestracji kupionego pojazdu w odpowiednim urzędzie, czyli celno-skarbowym. Natomiast w momencie nabycia auta za granicą, osoba, która prowadzi firmę, musi złożyć odpowiednią deklarację jego zakupu.  Następnie zobowiązana jest do uregulowania akcyzy od samochodu, tuż przed spisaniem pojazdu w Polsce. Oczywiście ważne jest to, aby  zachowała terminy i prawidłowo uzupełniła wszystkie wymagane dokumenty.

Akcyza od samochodu – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Każdy przedsiębiorca powinien sumiennie prowadzić archiwum związane z akcyzą od samochodu. Dzięki temu w sytuacji, gdy pojawi się kontrola ze strony organów podatkowych, będzie on w stanie udokumentować zapłatę podatku, a także przedstawić wszelkie informacje dotyczące pojazdu. W związku z tym dokładne prowadzenie akt auta jest kluczowe, ponieważ pomaga to uniknąć problemów związanych m.in. z nieprawidłowym rozliczeniem akcyzy.

Ważnym aspektem jest również fakt, że przedsiębiorca musi zastosować się do wszelkich zmian pojawiających się w obrębie przepisów dotyczących akcyzy od samochodu. Prawo podatkowe od czasu do czasu ulega różnym modyfikacjom. W związku z tym osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą, musi być z tymi zmianami na bieżąco. Ponadto zobligowana jest do stosowania się do nowych zasad bez wyjątku. W przypadku wątpliwości zawsze może skonsultować się z profesjonalistami z dziedziny podatków np. biurem rachunkowym z warszawskiego śródmieścia – firmą Effepro. W ten sposób może się upewnić, czy wszystkie narzucone przez prawo obowiązki zostały prawidłowo wykonane.

Zgłoszenie zmian i wpłata akcyzy od samochodu – najważniejsze informacje

Aby zgłosić zmiany i dokonać wpłaty akcyzy od samochodu, należy postępować zgodnie z wymaganiami oraz procedurami obowiązującymi w danym kraju. Na terenie Polski należy postępować w następujący sposób:

  • przedsiębiorca lub osoba fizyczna musi skontaktować się z najbliższym urzędem celno-skarbowym. Może to zrobić telefonicznie bądź udać się do instytucji osobiście. Istnieje też możliwość skorzystania z platformy internetowej i znajdującego się na niej systemu elektronicznego (o ile ta opcja jest dostępna w danym regionie).
  • następnie osoba zobowiązana do opłaty akcyzy od samochodu musi przygotować wymagane dokumenty w odpowiedniej formie. Dotyczy to m.in. deklaracji akcyzowej, umowy lub faktury zakupu pojazdu, jego dowodu rejestracyjnego.
  • konieczne jest zgłoszenie wszelkich zmian związanych z autem, czyli zmianę właściciela, zmianę statusu pojazdu (np. z samochodu osobowego na samochód ciężarowy), zmianę rodzaju paliwa itp. Dzięki temu przedsiębiorca uniknie późniejszych problemów związanych z podatkiem.
  • następnie osoba zobligowana do opłaty akcyzy musi ją uiścić zgodnie z instrukcjami urzędu celno-skarbowego. Może to zrobić przy pomocy gotówki, przelewu bankowego lub poprzez dostępne systemy płatności elektronicznej.
  • po wypełnieniu formularzy i dokonaniu obowiązku podatkowego od samochodu nowy właściciel auta musi złożyć wszystkie dokumenty wraz z potwierdzeniem wpłaty do instytucji, której podlega. Może to zrobić osobiście, pocztą lub za pośrednictwem platformy internetowej, jeśli taka możliwość jest dostępna.

Akcyza od samochodu jest istotnym aspektem, z którym przedsiębiorcy muszą się zmierzyć przy nabyciu pojazdu na cele biznesowe. Ponadto obowiązki takich osób związane z tym podatkiem obejmują wiele istotnych czynności. Należy pamiętać, że ważne jest również śledzenie zmian w przepisach podatkowych i ewentualna konsultacja z profesjonalistami w przypadku wątpliwości np. biurem rachunkowym Effepro. Zobacz, co jeszcze może zaproponować ta firma swoim klientom. Sprawdź, jak wygląda ich oferta już dziś!

akcyza od samochodu

Sprawdź też: Ewidencja czasu pracy a lista obecności – co należy wiedzieć?

Jadwiga
Effepro
Polecane posty
Potrzebujesz wsparcia?
Sprawdź nasze startup’y: