Spis treści:
Czynny żal – najważniejsze informacje
Czasami zdarzają się w życiu różne sytuacje i takie działania jak złożenie deklaracji podatkowej, po prostu wypada z głowy. Co zrobić, gdy na Twoje nieszczęście dojdzie do takiego zaniedbania. Jak powinien się zachować każdy podatnik oraz przedsiębiorca, gdy z jego winy dojdzie do zaniedbania obowiązków tego rodzaju? Czym jest czynny żal?
Co nazywamy czynnym żalem?
Czynnym żalem określa się sytuację, w której podatnik dobrowolnie przyznaje się do naruszenia obowiązujących przepisów związanych z prawem podatkowym. Oznacza to, że w chwili, gdy przedsiębiorca (a nawet osoba fizyczna) zapomni np. złożyć deklarację podatkową w ustalonym przez państwo terminie, może on zgłosić czynny żal. Następnie zobligowany jest do opłacenia owego podatku. W innym przypadku istnieje spore ryzyko, że Urząd Skarbowy upomni się o swoje należności i w takim momencie działanie tego typu nie ma już swej mocy. Na dodatek należy pamiętać, że niedopełnienie zadań narzuconych przez prawo polskie podlega dotkliwej karze finansowej – mandatem skarbowym bądź grzywnie.
Kiedy można złożyć czynny żal w państwowej instytucji?
Wykroczenie skarbowe, bo o nim mowa w przypadku czynnego żalu, może dotyczyć takich działań, jak:
- opóźnienie w złożeniu zeznania podatkowego;
- źle prowadzone księgi rachunkowe;
- nieuiszczenie podatku dochodowego, ponieważ podatnik zapomniał złożyć w fiskusie formularz PIT lub CIT;
- błędnie opłacony podatek – podanie złej kwoty;
- błędnie zapłacony lub zupełnie pominięty przez przedsiębiorcę podatek VAT;
- stosowanie obniżonych stawek VAT lub całkowite ich pominięcie, w sytuacji, gdy w pełni obejmował on przedsiębiorcę;
- zatajenie przed instytucją państwową, realną wielkość prowadzonej działalności;
- wyłudzenie zwrotu zobowiązania celnego bądź pozwolenia celnego;
W takich przypadkach podatnik może złożyć u naczelnika Urzędu Skarbowego lub Urzędu Celno-Skarbowego oświadczenie nazywane czynnym żalem. Jedynie, o czym musi pamiętać, to fakt, że należy być szybszym od instytucji państwowej. Czyli trzeba przyznać się do popełnienia wykroczenia (a nawet przestępstwa skarbowego) tylko wtedy, gdy dany organ samodzielnie go nie udokumentował. Dodatkowo taka osoba musi złożyć czynny żal przed rozpoczęciem działań mających na celu wykrycie wszystkich nieścisłości. Oznacza to liczne kontrole, przeszukania itp.
W jaki sposób działa czynny żal?
Procedura określana czynnym żalem jest elementem prawa karnego skarbowego i odpowiada ono za ujawnienie przez sprawcę popełnienia wykroczenia, lub przestępstwa na poziomie podatkowym. Dodatkowo podatnik w taki sposób zaręcza, że wyrówna i uiści w odpowiednim terminie zapomnianą kwotę.
Samo przyznanie się do winy, nie ma żadnego znaczenia dla Skarbu Państwa oraz innych jednostek działających w obrębie prawa podatkowego. Warto jednak pamiętać, że taki zapominalski podatnik może się wstrzymać do uregulowania owej należności do momentu wyznaczenia daty uiszczenia opłaty przez dany organ.
W wyjątkowej sytuacji może dojść do uchybienia składania deklaracji podatkowej i w takim przypadku podatnik otrzymuje zawiadomienie, że doszło do występku skarbowego. Ważne jednak, aby zostały ujawnione wszystkie osoby, które brały udział w tej nieścisłości.
Kto składa czynny żal?
Aktualnie wielu przedsiębiorców, czy to dużych, czy też małych, korzysta z usług świadczonych przez takie miejsca, jak biuro rachunkowe (np. Effepro). W takiej sytuacji sprawy podatkowe firmy leżą w ich rękach, co oznacza, że to oni odpowiadają za rozliczanie się z państwem z należności podatkowej.
Jednak, czy w taki sam sposób kształtuje się sytuacja z czynnym żalem? Otóż nie, ponieważ nie jest to jednoznacznie określone w przepisach prawa. Dlatego też pełnomocnik sprawcy, czyli osoby popełniającej czyn zakazany, może złożyć owo oświadczenie. Ważną kwestią jest to, że reprezentant musi posiadać pełnomocnictwo szczególne (czyli dla księgowego), a nie ogólne.
Dodatkowe informacje
W przypadku konieczności złożenia korekty deklaracji podatkowej, czynny żal nie jest potrzebny. Oznacza to, że jeżeli doręczony formularz (w odpowiednim terminie) zawierał błędne informacje, to wystarczy wypełnić wniosek dotyczący korekty. Natomiast, w sytuacji, gdy nastąpi opóźnienie w dopełnieniu podatkowego obowiązku i ustalona data zostanie przekroczona, to czynny żal jest konieczny.
Jeżeli prawo podatkowe sprawia Ci kłopot, wykorzystaj wiedzę specjalistów, czyli pracowników biura rachunkowego z warszawskiego Śródmieścia. Są to osoby z dużym doświadczeniem oraz właściwym wykształceniem, więc bez problemu pomogą Ci dopełniać obowiązki. Sprawdź to już dziś!
Sprawdź także: Co musisz wiedzieć o zwolnieniu grupowym?