tki
Darowizną nazywamy przekazanie części majątku lub pewną sumę pieniędzy, innej osobie, a czynność ta jest całkowicie nieodpłatna. Bardzo często w jej przypadku sporządzana jest umowa. Sprawdź, co musisz wiedzieć o darowiźnie. Dowiedz się, jakie dane powinien zawierać dokument ją opisujący, czyli umowa .
Umowa darowizny – najważniejsze informacje
W kodeksie cywilnym, który obowiązuje na terenie naszego kraju, można znaleźć artykuły mówiące o zasadach regulujących darowiznę. Mianowicie:
W związku z tym czynność ta powinna być przedstawiona w formie pisemnej. Jednakże w niektórych przypadkach darowizna musi być zawarta, jako akt notarialny. Takie rozwiązane obowiązuje podmioty, gdy przekazywana jest zarówno własność pod postacią nieruchomości, jak i użytkowanie wieczyste. Co więcej, takiego dokumentu wymaga również darowizna związana z prawami spółdzielczymi.
Reszta przedmiotów, która jest oddawana na podstawie uniwersalnej umowy pisemnej, nie wymaga obecności notariusza, czy też innego prawnika.
Darowizna – co powinna zawierać umowa?
Tworzenie dokumentacji, jaką jest umowa darowizny to stosunkowo łatwe zadanie. Należy jedynie pamiętać o następujących szczegółach:
- dacie i miejscu sporządzania dokumentu;
- danych personalnych jednej i drugiej strony (konieczne jest zamieszczenie imienia, nazwiska, adresu, numeru seryjnego dowodu tożsamości);
- dokładnym opisie darowizny, wraz z informacją od darczyńcy, że przekazywany przedmiot należy do niego i że nie jest on objęty żadnymi zabezpieczeniami;
- oświadczeniu, że darowizna jest przyjęta – tzn. w dokumencie musi znaleźć się notatka, że darczyńca przekazuje przedmiot, a osoba obdarowana ją przyjmuje;
- dacie wykonania darowizny;
- opisaniu, kto ponosi koszty związane z podpisaną umową;
- uwagi dotyczące postanowienia końcowego, czyli ilości egzemplarzy, jakie przepisy obowiązują ową darowiznę;
- podpis darczyńcy i obdarowanego;
Warto wiedzieć, że umowa darowizny może zawierać także informacje dotyczące nawet sposobu obchodzenia się z przekazywanym majątkiem.
Co więcej, istnieją również przypadki, że taka sytuacja może być także związana umową ustną między dwiema stronami. Taka darowizna staje się ważna dopiero w chwili obdarowania danej osoby przez darczyńcę.
Darowizna – co jeszcze musisz o niej wiedzieć?
Według obowiązującego prawa w kraju darowizna to czynność, którą obejmuje konieczność odprowadzenia od niej podatku. Oznacza to, że osoba obdarowana (lub darczyńca) musi uiścić w Urzędzie Skarbowym opłatę. Kwota obowiązkowa do zapłaty wynosi od 3 do 20% od wartości darowizny. Jednakże w przypadku przekazywania części majątku lub pewnej sumy pieniędzy w obrębie zerowej grupy podatkowej pojawia się możliwość zwolnienia z odprowadzenia podatku.
Osoby, które należą do tego właśnie grona to najbliżsi członkowie rodziny, czyli małżonkowie, rodzice, dziadkowie, a także rodzeństwo, czy też macocha oraz ojczym. Wystarczy, że osoba, na której spoczywa obowiązek uiszczenia opłaty w związku z darowizną, dostarczy do fiskusa dokument potwierdzający pokrewieństwo a otrzyma ona zwolnienie z opłacenia podatku. Wniosek ten dostępny jest w każdym Urzędzie Skarbowym.
Na rozwiązanie tejże sprawy w instytucji państwowej podatnik ma aż 6 miesięcy (od zawarcia umowy lub przekazania darowizny). W innym przypadku jest on zobowiązany do opłacenia podatku mimo spowinowacenia z darczyńcą.
Co należy złożyć w Urzędzie Skarbowym w przypadku darowizny?
W sytuacji, gdy otrzymamy darowiznę, należy wypełnić dokument opisany, jako formularz SD-Z2. Następnie trzeba go złożyć w odpowiednim urzędzie. Zgłoszenie darowizny między członkami rodziny jest bezpłatne, a wnioski dostępne są np. na portalu podatkowym.
Jeżeli masz problem z wywiązaniem się z tego lub innego obowiązku narzuconego Ci przez prawo podatkowe, skorzystaj z usług profesjonalistów — biura rachunkowego z warszawskiego Śródmieścia. Effepro to miejsce stworzone z myślą o osobach, które nie są wykształcone kierunkowo, a zobligowane są do wykonywania licznych czynności prawno-urzędniczych. Jeżeli potrzebujesz pomocy z darowizną – napisz do specjalistów z biura Effepro już dziś!
Sprawdź także: Darowizna między małżonkami – czy trzeba odprowadzić podatek?