Opublikowano: 31 marca, 2023

Przeczytasz w 4 min

Darowizna samochodu – co warto o niej wiedzieć?

Darowizna samochodu najczęściej występuje w kręgu najbliższych osób. Oznacza to, że do podarowania auta zazwyczaj dochodzi pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. Jednakże zdarzają się takie sytuacje, że obdarowaną osobą jest ktoś spoza rodziny. Jakie działania w takim przypadku obowiązują darczyńcę? Czy opłacenie podatku przy darowiźnie tego rodzaju jest obowiązkowe? Jak dopełnić wszystkich wymaganych formalności? Przeczytaj i dowiedz się już dziś!

Czym jest darowizna samochodu?

Jak każdą inną darowiznę tak, i tą związaną z podarowaniem auta, reguluje kodeks cywilny, a dokładnie artykuł 888. Mówi on bowiem, że możliwe jest przekazanie praw własności do samochodu, jak i innego rodzaju majątku (wraz z pewną sumą pieniędzy) na rzecz innej osoby.

Należy jednak mieć świadomość, że w prawie istnieje takie określenie jak – darowizna częściowa. Oznacza to, np. sytuację, gdy obdarowana osoba otrzymuje tylko połowę auta, a więc staje się jego współwłaścicielem.

Umowa darowizny samochodu – co musi zawierać?

Jeżeli pragniemy spisać wiążącą umowę, która jasno określi darowiznę samochodu, należy umieścić w niej następujące informacje:

  • datę zawarcia umowy oraz przekazania pojazdu;
  • dane personalne darczyńcy i osoby obdarowanej;
  • opis stopnia pokrewieństwa pomiędzy stronami;
  • informacje na temat przekazywanego przedmiotu, czyli markę samochodu, rok jego produkcji, pojemność silnika wraz z numerem VIN, numer rejestracyjny oraz wielkość przebiegu;
  • o wartości rynkowej pojazdu;
  • notatkę, że darczyńca jest właścicielem auta, a przekazywany przedmiot nie ma żadnych obciążeń, zabezpieczeń itp.;
  • własnoręczny podpis obu stron;

Warto pamiętać o tym, że umowa darowizny auta powinna być wzbogacona o zapis ze strony darczyńcy, iż przekazuje on pojazd dobrowolnie oraz o oświadczenie osoby obdarowanej, że przyjmuje ów dar. Jeżeli dokument spisywany jest w związku z przekazaniem połowy praw do samochodu, również należy to zapisać.

Na szczęście w przypadku darowizny auta obecność notariusza nie jest obowiązkowa, ponieważ prawo polskie nie wymaga w takiej sytuacji aktu notarialnego. Dlatego umowa może być sporządzona na zwykłej kartce papieru w dwóch identycznych egzemplarzach.

Darowizna samochodu – podatek w 2023 roku

Darowizna samochodu może być objęta koniecznością opłacenia podatku. Wszystko uzależnione jest od tego, jaką wartość ma pojazd, oraz do której grupy podatkowej należy osoba obdarowana. Oczywiście przepisy jasno określają kwoty wolne od podatku, a w roku 2023 one wynoszą:

  • 10 434 zł i dotyczy ona I grupy podatkowej, czyli blisko spokrewnionych ze sobą osób (żony, męża, wstępnych, zstępnych, pasierbów, ojczymów, macoch, a nawet rodzeństwa);
  • 7 878 zł to kwota obejmująca II grupę, czyli zstępnych rodzeństwa, rodzeństwa rodziców i zstępnych, rodzeństwa małżonków;
  • 5 308 zł dla III grupy podatkowej – osób niespokrewnionych;

Warto mieć świadomość, że w przypadku darowizn pojawia się reguła określana jako kumulacja wartości majątku. W takiej sytuacji należy zsumować wszystkie darowizny otrzymane od tej samej osoby w ciągu 5 lat. Dopiero otrzymana wartość jest barana pod uwagę, jako kwota wolna od podatku.

Darowizna samochodu – co dalej?

Jeżeli pojawia się konieczność opłacenia podatku, to w Urzędzie Skarbowym trzeba złożyć zeznanie pod postacią formularza SD-3. Czas, jaki przysługuje podatnikowi, wynosi 1 miesiąc. Można tę czynność wykonać przez Internet.

Z kolei osoby zaliczane do I grupy podatkowej mogą uniknąć opłaty u fiskusa, nawet w sytuacji, gdy wartość darowanego pojazdu jest wyższa niż kwota wolna od podatku. Jedynie co należy zrobić, to zgłosić przekazanie auta w Urzędzie Skarbowym przy pomocy druku SD-Z2, w ciągu 6 miesięcy. Jeżeli samochód jest wart mniej niż 10 434 zł, to darowizna nie musi być w żaden sposób zgłaszana.

Natomiast brak dopełnienia obowiązku (gdy obdarowany nie jest zwolniony z opłacenia podatku) może zostać obarczony karnym opodatkowaniem.  A wynosi ono aż 20% wartości pojazdu.

Darowiznę samochodu należy również zgłosić w wydziale komunikacji, gdzie zostaną dokonane zmiany w dowodzie rejestracyjnym. Obdarowany ma na to 30 dni. Na powiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego o zmianie właściciela auta, podatnik ma 14 dni.

Jeżeli nie orientujesz się w obowiązującym w naszym kraju prawie i nie wiesz, co dokładnie musisz zrobić w przypadku otrzymania darowizny pod postacią samochodu, skontaktuj się z biurem rachunkowym – Effepro. Specjaliści, którzy wchodzą w skład kadry pracowniczej, tego miejsca pomogą Ci z każdym prawnym zagadnieniem oraz z licznymi czynnościami urzędniczymi. W razie pytań – wypełnij formularz kontaktowy już dziś!

darowizna samochodu

Sprawdź też: Darowizna – co musisz o niej wiedzieć?

Jadwiga
Effepro
Polecane posty
Potrzebujesz wsparcia?
Sprawdź nasze startup’y: