Opublikowano: 16 czerwca, 2023

Przeczytasz w 4,3 min

Numer NIP – dowiedz się wszystkiego na jego temat!

Na terenie Polski różnym podmiotom gospodarczym nadawany jest specyficzny numer tzw. NIP. Jest on unikalny i służy do identyfikacji podatników. Dowiedz się, w jaki sposób można sprawdzić to oznaczenie, kto musi je mieć? Jak również przeczytaj, z czym wiąże się jego  brak. Sprawdź to już dziś!

Czym jest NIP?

NIP to inaczej Numer Identyfikacji Podatkowej. Jest on przyznawany różnorodnym przedsiębiorstwom, jak również podmiotom fizycznym. Pomaga rozpoznawać podatników dochodowych w systemie, a także służy do identyfikacji płatników podatku od towarów i usług (VAT).

Co zatem trzeba zrobić, aby sprawdzić numer NIP? W związku z dużą cyfryzacją wielu informacji, w naszym kraju, można skorzystać z kilku dostępnych metod. Mianowicie:

  • wykorzystując do tego internetową wyszukiwarkę NIP – istnieją specjalne internetowe wyszukiwarki, takie jak: Krajowy Rejestr Sądowy (KRS), Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub system VIES (VAT Information Exchange System). Zawierają one bowiem informacje o danym podmiocie gospodarczym. Wystarczy więc wpisać w miejsce wyszukiwania nazwę sprawdzanej firmy.
  • stosując do tego państwową stronę internetową – Ministerstwo Finansów udostępnia portal, w którym można sprawdzić numer NIP danego przedsiębiorcy.

Ponadto można skontaktować się z Urzędem Skarbowym, który może udzielić informacji na temat szukanej firmy i jego oznaczenia podatkowego.

Kto musi mieć nadany numer NIP?

Numer NIP jest wymagany dla różnych podmiotów gospodarczych. W związku z tym muszą go mieć przedsiębiorcy i osoby fizyczne, które prowadzą własną działalność gospodarczą, a więc powinny znaleźć się w ewidencji CEIDG. Co więcej, jest to obowiązek spółek handlowych np. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), spółek akcyjnych (S.A.). Należy wiedzieć, że wszystkie wymienione formy muszą być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), aby otrzymać numer NIP.

To specyficzne oznaczenie otrzymują również organizacje non-profit, czyli fundacje charytatywne i stowarzyszenia. Warto wiedzieć, że do 2011 roku osoby fizyczne zatrudnione na podstawie umowy o pracę również były zobowiązane do posiadania tego specyficznego oznaczenia. Miało to służyć do rozliczeń podatkowych i składek ubezpieczeniowych.

Do czego służy Numer Identyfikacji Podatkowej?

Na terenie naszego kraju NIP jest wykorzystywany w celu identyfikacji przedsiębiorców i nie tylko ich, w całym systemie podatkowym. Co więcej, ma on kilka ważnych zastosowań. Mianowicie do:

  • rozliczeń podatkowych – jest niezbędny do prawidłowego rozliczania należności wobec państwa. Przedsiębiorcy używają numeru NIP do wypełniania deklaracji podatkowych, takich jak formularz VAT, dokument o podatku dochodowym czy na różnego rodzaju rozliczeniach z ZUS-u (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).
  • wystawiania faktur – zarówno podmiotom krajowym, jak i zagranicznym, należy podać numer NIP do wystawienia faktury. Jest to wymóg prawny, który ma na celu zapewnić poprawności dokumentów finansowych przedsiębiorstwa oraz identyfikację obu stron transakcji.
  • kontroli podatkowej – to specyficzne oznaczenie służy również organom podatkowym do identyfikacji i monitorowania podmiotów gospodarczych. Dzięki temu mogą być przeprowadzane różne kontrole oraz weryfikacje zgodności spraw finansowych z przepisami, a co się z tym wiąże do egzekwowania zaległych należności podatkowych.
  • informacji publicznych – numer NIP jest publicznie dostępny i może być używany przez klientów, dostawców bądź innych podmiotów. Służy im do określenia prawidłowego statusu sprawdzanego przedsiębiorstwa.
  • międzynarodowej informacji podatkowej – związane jest to z transakcjami między różnymi państwami należącymi do Unii Europejskiej w ramach międzynarodowej wymiany wiadomości podatkowych zapisanych w systemie VIES (VAT Information Exchange System).

Czym obarczony jest brak numeru NIP?

Brak NIP-u bądź jego nieprawidłowy numer może mieć różne konsekwencje prawne i finansowe. Oznacza to, że mogą pojawić się np. problemy z rozliczeniami podatku dochodowego lub VAT. A taka sytuacja uniemożliwia dokonanie czynności związanych z koniecznością uregulowania przez przedsiębiorcę zaległości wobec państwa, co grozi sankcjami pieniężnymi.

Ponadto brak numeru NIP powoduje ograniczenia w relacjach biznesowych. Wiele firm i instytucji wymaga podania oznaczenia podatkowego podczas zawierania umów, składania zamówień lub współpracy biznesowej.

Co więcej, brak NIP-u może skutkować kontrolą podatkową ze strony organów podatkowych. Warto mieć też świadomość, że taka sytuacja grozi również utratą zaufania oraz reputacji w branży. Jak również może utrudniać korzystanie z usług administracji publicznej. Mianowicie do ubiegania się o dotacje, rejestrację działalności czy składanie dokumentów w urzędach.

 A w sytuacji, gdy nie masz pewności, czy musisz mieć nadany numer NIP, poprosić o pomoc specjalistów – czyli firmy Effepro. Jest to profesjonalne biuro rachunkowe, które służy pomocą zarówno podmiotom gospodarczym,  jak i osobom fizycznym. Nie czekaj więc i napisz do nas już dziś, w celu określenia problemu, z którym się borykasz i wstępnej wyceny naszej pomocy.

numer NIP

Sprawdź też: e-faktura ­– poznaj jej wszystkie tajniki!

Jadwiga
Effepro
Polecane posty
Potrzebujesz wsparcia?
Sprawdź nasze startup’y: