Opublikowano: 8 grudnia, 2022

Przeczytasz w 3,7 min

Jak kształtują się ulgi podatkowe w 2023 roku?

Rozliczanie PIT-u za rok 2022 zbliża się wielkimi krokami. Dlatego poznaj, jakie ulgi podatkowe mogą obniżyć wartość Twojego podatku. Sprawdź, co dokładnie można odliczyć w 2023 roku!

Sposoby obniżenia podatku w 2023 roku

Podatnicy, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym w 2023 roku, muszą zwrócić uwagę podczas wypełniania PIT-u. Mianowicie muszą dokładnie przyjrzeć się, jakie ulgi podatkowe im przysługują. Tym samym w sprawny sposób mogą zmniejszyć wartość podatku za rok wcześniejszy. Należy mieć świadomość, że obecnie istnieją dwie metody, aby tę sumę obniżyć. Dlatego też można odliczyć ulgę od dochodu albo od samego podatku.

Najważniejsze ulgi obowiązujące w 2023 roku

Do najbardziej popularnych ulg w nadchodzącym roku podatkowym należy – internetowa, rehabilitacyjna, prorodzinna oraz termomodernizacyjna. Ponadto można odliczyć ulgę:

 • dla młodych,
 • dla krwiodawców,
 • na nowe technologie,
 • odsetkową,
 • od darowizny kościelnej,
 • od darowizny na cele pożytku publicznego,
 • od darowizny na cele edukacyjne dla szkół,
 • za zwrot pobranych świadczeń,
 • czyli odliczenie składek społecznych,
 • czyli odliczenie składek zdrowotnych,
 • od wpłat na IKZE,
 • od darowizny na cele walki z COVID-19,
 • od darowizny komputerów przenośnych (tabletów i laptopów) na rzecz jednostek prowadzących placówki oświatowe,
 • dla pracujących seniorów.

Ulga internetowa – co to jest?

W pierwszej kolejności należy wiedzieć, że ulga internetowa nie przysługuje każdemu. Obniżenie podatku tego rodzaju obowiązuje tylko podmioty, które opłacają Internet, a przy tym ponoszą wydatki różnego typu. Bardzo ważne jest to, że ją odliczyć mogą tylko osoby wymienione na rachunku-fakturze, czyli te, które podpisały umowę z operatorem na dostarczanie usług internetowych.

Oczywiście, w tym przypadku obowiązują specjalne zasady. Oznacza to, że podmioty odpisać tę ulgę mogą tylko pod warunkiem, że skorzystały z niej w zeszłym roku lub jest to ich pierwszy raz. Ponadto obowiązuje tylko przez dwa następujące po sobie lata i dotyczy ona podatników wypełniających formularze: PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28. Obecnie jej wartość wynosi 760 zł.

Ulga rehabilitacyjna – co musisz wiedzieć?

Ulga rehabilitacyjna to nic innego jak odliczenie wydatków od podatku, jakimi podmiot został obciążony w związku z odbytą rehabilitacją. Do tej grupy należą także opłaty związane z wykonywaniem licznych czynności (życiowych), które poniosła osoba niepełnosprawna, lub podatnik zajmujący się taką osobą. Oczywiście ulga ta obowiązuje tylko podmioty posiadające orzeczenie lekarskie lub zaświadczenie o obowiązku zażywania leków.

Ulga prorodzinna – co to jest?

Ulga prorodzinna została stworzona głównie dla rodzin, które mają małoletnie dzieci. Istnieje też możliwość odliczenia jej w przypadku pełnoletnich członków, lecz są to wyjątkowe sytuacje (np. takich, które otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny, rentę socjalną bądź mają mniej niż 25 lat, ale wciąż się uczą). Warto jednak pamiętać, że dochody pełnoletniego nie powinny przekraczać sumy – 16 062,28 zł.

Kwota jaką mogą otrzymać rodzice, (w związku z zadeklarowaniem ulgi na dziecko) uzależniona jest od ilości małoletnich. Dlatego też:

 • przy jednym dziecku wynosi ona 1112,04 zł za rok,
 • przy dwójce – 2224,08 zł,
 • przy trójce – 4224,12 zł,
 • natomiast w przypadku czwórki lub większej ilości dzieci ulga kształtuje się następująco – na pierwszą dwójkę wynosi 1112,04 zł, na trzecie 2000,04 zł a na czwarte i na każde kolejne 2700 zł.

Ulga termomodernizacyjna – najważniejsze informacje

Jest to ulga, która dotyczy właścicieli nieruchomości po termomodernizacji. W tym przypadku odliczenie musi bazować na fakturach opisujących wydatki poniesione w związku z modyfikacją budynku, w danym roku rozliczeniowymi. Ulga ta głównie obowiązuje m.in. instalacji fotowoltaicznej z osprzętem, przyłącza gazowego i ciepłowniczego, instalacji elektrycznej, gazowej i olejowej, montażu pompy ciepła, wymiany okien, drzwi i bramy garażowej, ocieplenia budynku, czy też rekuperacji.

Jeżeli nie masz pewności, która z ulg Cię przysługuje lub nie wiesz, jak wypełnić swój PIT – skontaktuj się z profesjonalistami, czyli biurem rachunkowym Effepro! Wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszeniowy i opiszesz swój problem, a pracownicy tego miejsca wyznaczą Ci datę spotkania i wstępnie ustalą swój sposób działania.

Sprawdź również: W jaki sposób rozliczyć podatek VAT?

Jadwiga
Effepro
Polecane posty
Potrzebujesz wsparcia?
Sprawdź nasze startup’y: