Spis treści:
Jak kształtuje się kwota wolna od podatku w roku 2023?
Zastanawiasz się, co dokładnie kryje się za pojęciem kwota wolna od podatku? Chcesz się dowiedzieć, czy Twój dochód obejmuje właśnie limit tego rodzaju? Przeczytaj i sprawdź, ile on obecnie wynosi oraz kto może z niego skorzystać.
Czym jest kwota pozbawiona podatku?
W polskim prawie istnieje takie sformułowanie jak kwota wolna od podatku 2023. Termin ten definiuje stawkę, którą nie trzeba odprowadzać od corocznego podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że jeżeli ustalony przez ustawodawcę limit zostanie przekroczony, to podatnik zostaje zobligowany do zapłacenia tejże nadwyżki.
Jaka jest wysokość kwoty wolnej od podatku w 2023 roku?
W roku 2022 pojawiło się wiele modyfikacji w przepisach, które obowiązują w naszym kraju. Nowelizacja objęła również kwotę wolną od podatku i aktualnie jej wartość plasuje się na wielkości takiej jak 30 000 złotych. Oznacza to, że w momencie, gdy płatnik zarobi np. 35 000 złotych w ciągu roku, to będzie on musiał opłacić należność do Urzędu Skarbowego tylko od sumy 5 000 złotych.
Warto wiedzieć, że od stycznia 2023 roku każdy płatnik, który osiągnął dochód równy lub niższy niż wartość sumy wolnej od podatku, ma obowiązek złożenia formularza PIT w swoim Urzędzie Skarbowym. Jednakże w tym przypadku nie pojawia się konieczność zapłaty należności podatkowej.
Ważną informacją jest fakt, że małżeństwa, które rozliczają się wspólnie, mają prawo do skorzystania z limitu obejmującego stawkę – 60 000 złotych.
Kogo obecnie obowiązuje kwota pozbawiona podatku ?
Ustawodawca jasno określa przepisami prawa, że wartość sumy wolnej od podatku przysługuje wszystkim płatnikom. Oznacza to, że wielkość ich zarobków nie wpływa na fakt, czy obowiązuje ich ten limit, czy też nie. To samo dotyczy ich sposobu zatrudnienia. Ze stawki pozbawionej podatku mogą skorzystać zarówno płatnicy, którzy pracują w związku z podpisaniem umowy o pracę, jak i umowy zlecenie oraz umowy o dzieło. Warto wiedzieć, że taka sytuacja oznacza większą pensję netto dla podatnika. Dlatego też z sumy tego rodzaju może skorzystać każdy, kto w Urzędzie Skarbowym składa PIT-37.
Z kolei w przypadku przedsiębiorców owa kwestia kształtuje się następująco – kwota wolna od podatku przysługuje tylko podmiotom gospodarczym, które są opodatkowane na zasadach ogólnych (czyli skalą podatkową). Natomiast każdy inny podmiot gospodarczy, który rozlicza się w inny sposób np. ryczałtem lub podatkiem liniowym, nie może skorzystać właśnie z tego limitu.
Wielkość sumy wolnej od podatku a progi podatkowe PIT w 2023 roku
Aby uzyskać odpowiedź, jaką wielkość należy zapłacić w Urzędzie Skarbowym, trzeba w pierwszej kolejności wartość przychodu płatnika pomniejszyć o nakład pieniężny związany z jego uzyskaniem. Tym samym otrzymujemy dochód, który może być opodatkowany lub nie. Jeżeli otrzymana kwota nie przekroczy sumy 30 000 złotych w skali roku, to podatnik jest pozbawiony obowiązku opłacenia od niej należności podatkowej.
Warto wiedzieć, że pracodawca co miesiąc potrąca z wypłaty osoby zatrudnionej pewną wielkość na rzecz zaliczki na podatek dochodowy. Obecnie stanowi ona 1/12 stawki pozbawionej podatku, jednak bardzo istotnie jest to, że pracownik musi złożyć oświadczenie pod postacią druku PIT-2.
W przypadku wysokości należności podatkowej istotny jest dochód osiągnięty w danym roku. Dlatego aktualnie w przypadku 120 000 złotych rocznie obowiązuje płatnika pierwszy próg podatkowy, czyli stawka PIT – 12%. Z kolei sumy wyższe niż 120 000 złotych w ciągu roku powiązane są z drugim progiem podatkowymi, mianowicie – 32%.
Kwota wolna od podatku a działalność nierejestrowana – co musisz wiedzieć?
W polskim prawie istnieje możliwość prowadzenia biznesu bez konieczności opłacania składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak i w tym przypadku również pojawiają się pewne ograniczenia. Mianowicie taka działalność nie może przynosić przychodu większego niż 50% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w kraju. W związku z tym przychód z przedsiębiorstwa nierejestrowanego musi mieścić się właśnie w wysokości limitu tego rodzaju.
Jeżeli masz wątpliwości odnośnie do stawki pozbawionej podatku, skontaktuj się z osobami, które mają odpowiednią wiedzę na temat finansów, prawa obowiązującego w kraju oraz rachunkowości. A w biurze rachunkowym Effepro takich właśnie ludzi znajdziesz. Jest to miejsce, które tworzy wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza, dzięki której Twoje finanse będą rozliczone zgodnie z przepisami. Dlatego w przypadku problemów w obrębie rozliczeń podatkowych i nie tylko, wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy. Nie wierzysz? Przekonaj się sam już dziś!
Sprawdź także: Najważniejsze informacje o urlopie na żądanie – co musisz o nim wiedzieć?