Opublikowano: 23 grudnia, 2022

Przeczytasz w 4,1 min

Jakie czynności musi wykonać ryczałtowiec, zamykając bieżący rok w swojej firmie?

Przedsiębiorca, który prowadzi własną działalność gospodarczą, ma obowiązek zamknąć rok podatkowy w swojej firmie. Takie działanie dotyczy również osób rozliczających się przy pomocy ryczałtu od rejestrowanych przychodów. Warto wiedzieć, że ta grupa podatników z powodu licznych uproszczeń, ma znacznie mniejszą ilość obowiązków na koniec roku. Dowiedz się więc, jakie czynności muszą dokonać ryczałtowcy w tym właśnie okresie?

Zamknięcie roku przez ryczałtowca – pierwsze działania

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym bliskie jest również zakończenie roku podatkowego, co dla wielu osób oznacza konieczność wykonania różnych, często bardzo złożonych, czynności. W przypadku ryczałtowców nadchodzący Nowy Rok jest sytuacją, która wymaga dokonania zamknięcia ewidencji. Należy to do obowiązków przedsiębiorców korzystających z uproszczonej formy opodatkowania, dlatego też muszą oni:

  • sprawdzić zgodność uzyskanego spisu środków trwałych oraz prawnych, jak i niematerialnych wartości z aktualnym stanem działalności gospodarczej, a w przypadku pojawienia się nieścisłości – muszą ten fakt wyjaśnić;
  • ustalić, czy w rejestrze sprzedaży znajdują się dokumenty związane z przychodem oraz to, czy każde zapisane działanie ma rzeczywiste potwierdzenie pod postacią dowodu księgowego;
  • ustalić, czy wartość składek opłacanych przez przedsiębiorcę w ZUS-ie jest prawidłowa;

Warto wspomnieć, że podatnik, który rozliczał się przy pomocy ryczałtu, musiał zapłacić zaliczkę na rzecz podatku dochodowego za ostatni miesiąc (grudzień) bądź za IV kwartał 2021 roku, poprzez zeznanie roczne. Wynika to z tego, że płatność zadatku tego rodzaju obowiązywała w tym samym momencie, co konieczność uiszczenia należności oraz złożenia zeznania rocznego. Jednakże od roku 2022 rozliczenia tego rodzaju uległy pewnym modyfikacjom, mianowicie zaliczkę za grudzień czy też IV kwartał należy opłacić do końca lutego 2023 roku. Z kolei w zbliżającym Nowym Roku 2023 ten obowiązek ma wyznaczony termin na 20 stycznia 2024 roku.

W związku z całą sytuacją przedsiębiorcy-ryczałtowcy są zobligowani do złożenia formularza PIT-28, czyli zeznania podatkowego, do końca lutego roku następnego.

Zamknięcie roku przez ryczałtowca – zatrudnieni pracownicy

Gdy właściciel działalności gospodarczej zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, powinien złożyć w Urzędzie Skarbowym następujące dokumenty:

  • PIT-4R bądź (ewentualnie wraz z) PIT-8AR – te formularze pracodawca musi złożyć do właściwego sobie fiskusa do 31 stycznia kolejnego roku;
  • PIT-11 – przedsiębiorca musi złożyć ten formularz do 31 stycznia roku następnego do właściwego dla osoby zatrudnionej Urzędu Skarbowego oraz musi on dostarczyć ową deklarację swojemu pracownikowi do końca lutego;

Obowiązuje to również pracodawcę zatrudniającego pracowników na umowę zlecenie, umowę o dzieło, czy też umowę o pracę nakładczą.

Następnym krokiem, jakie musi wykonać ryczałtowiec zatrudniający pracowników, jest złożenie formularza ZUS IWA w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jednak nie jest to obowiązkowe dla każdego, ponieważ dotyczy tylko przedsiębiorców, którzy: 

  • zgłosili się w ZUS-ie, że są płatnikami składek i opłacają je na rzecz ubezpieczenia wypadkowego (bez przerwy) od pierwszego dnia roku do ostatniego oraz chociaż w jeden dzień stycznia roku następnego; 
  • zgłosili do ZUS-u, że w roku, w którym złożyli deklaracje ZUS IWA, zobligowali się do opłacania ubezpieczenia wypadkowego (w przeliczeniu na miesiące) co najmniej dziesięć zatrudnionych osób; 
  • w dniu 31 grudnia ich przedsiębiorstwa widnieją w rejestrze REGON;

Należy pamiętać, że w sytuacji, gdy płatnik składek, czyli pracodawca nie spełnia ani jednego z wyżej wymienionych warunków, nie musi on wysyłać do ZUS-u formularza ZUS IWA za miniony rok podatkowy.

Profesjonalna pomoc dla Ciebie i Twojej firmy!

Jeżeli, jako ryczałtowiec masz problem z zamknięciem roku, to warto skorzystać z usług w obrębie księgowości i finansów świadczonych przez biuro rachunkowe z warszawskiego Śródmieścia, czyli firmę Effepro. Jest to miejsce, które obsługuje przedsiębiorców różnego rodzaju, w tym podmioty gospodarcze, które korzystają z uproszczonej formy opodatkowania. To biuro tworzą przede wszystkim prawdziwi profesjonaliści, czyli osoby o właściwym wykształceniu z dużym doświadczeniem i zaangażowaniem w prowadzoną sprawę. Wystarczy, że skorzystasz z formularza kontaktowego, aby opisać swój przypadek, a w niezwykle krótkim czasie otrzymasz odpowiedź, wstępną wycenę i zaproszenie do współpracy. Przekonaj się na własnej skórze, jak biuro rachunkowe ze Śródmieścia Warszawy pomoże Ci sprawnie zamknąć rok!

Sprawdź także: Co powinieneś wiedzieć o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jadwiga
Effepro
Polecane posty
Potrzebujesz wsparcia?
Sprawdź nasze startup’y: