Jeżeli jesteś grafikiem komputerowym, musisz zdawać sobie sprawę, że wszystko, co wychodzi spod Twoich rąk i tafia do przestrzeni publicznej, jaką jest Internet – nazywamy utworem. Z kolei takie dzieło jest objęte prawami autorskimi, w związku z obowiązującym w naszym kraju prawem. Zatem, co warto wiedzieć o ochronie ilustracji? Jakie prawo obowiązują w przypadku grafiki komputerowej?
Grafika komputerowa i prawa autorskie – najważniejsze informacje
W pierwszej kolejności, zanim omówimy prawa majątkowe, które powinien znać każdy, kto umieszcza swoją grafikę w Internecie – poznajmy charakterystykę zadań wykonywanych przez takiego specjalistę. Przede wszystkim warto wiedzieć, że osoba pracująca na stanowisku tego rodzaju, kreuje rozmaite obrazy np. przy pomocy licznych programów komputerowych. Jego prace głównie wykorzystuje się do komunikacji pomiędzy przedsiębiorcami a odbiorcami np. promocja usług. Dlatego grafikę komputerową można spotkać m.in. w różnych reklamach, postach w social mediach, a nawet w wirtualnych sklepach. Wiedza oraz umiejętności takiego profesjonalisty przydają się w tzw. identyfikacji wizualnej marki, z którą współpracuje. Z tego powodu grafika komputerowa jest szeroko rozumianą twórczością artystyczną, a powstałe projekty zaliczyć można do utworów.
W Polsce od 1994 roku obowiązuje ustawa, która dotyczy właśnie praw autorskich i służy ona za pewnego rodzaju ochronę każdej opracowanej grafiki. Mianowicie mówi ona, że „przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór)”.
Grafikę komputerową chroni prawo – poznaj jakie!
Utwory, które powstały z rąk grafika są objęte ochroną prawno-autorską bezpośrednio tuż po ich utworzeniu. Co więcej, wszystkie ilustracje (obrazy) samodzielnie stworzone, nawet te niedokończone, są automatycznie zabezpieczone przed ich nielegalnym wykorzystywaniem, przez osoby trzecie. Należy wiedzieć, że w związku z tym autor nie musi np. rejestrować swojej grafiki, aby prawo majątkowe stało po jego stronie.
Kiedy można wykorzystać grafikę komputerową znalezioną w Internecie?
Jeżeli chcesz udostępnić znalezioną przez Ciebie grafikę komputerową, musisz w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na prawa autorskie. Oznacza to, że każde działanie (bez wiedzy twórcy) w obrębie danego dzieła narusza ową ochronę. Dobrym pomysłem jest również ustalenie rodzaju prawa, który obejmuje znalezioną grafikę. Wynika to z faktu, że dzielimy go na – prawa materialne i niematerialne, czyli osobiste. Takie rozdzielenie pomaga ustalić sposób ukarania osoby trzeciej w przypadku złamania owej ustawy. Warto wiedzieć, że w przypadku naruszenia praw osobistych, osobie wykorzystującej nielegalnie utwór grozi wszczęcie postępowania karnego.
Grafika komputerowa a poszanowanie jej praw majątkowych
Oczywiście istnieją sposoby, aby legalnie wykorzystać znalezioną grafikę komputerową. Należy jednak zastosować się do kilku reguł, tak aby zgodnie z prawem móc użyć wybranej ilustracji. W pierwszej kolejności trzeba uzyskać zgodę autora utworu, na jego dalsze użytkowanie. Po drugie – konieczne jest zawarcie umowy cywilnoprawnej, czyli dokumentu, który przeniesie własność praw majątkowych wybranej grafiki, na nowego użytkownika.
Można również wyszukać taki obraz, który przestał być objęty ochroną. Jest to możliwe tylko w sytuacjach, gdy prawa autorskie wygasną, albo gdy właściciel dzieła się ich zrzekł. Dlatego w sieci dostępne są portale pełne darmowych i gotowych do użycia grafik komputerowych.
Praktyczna pomoc!
Jeżeli interesuje Cię zawarcie umowy dotyczącej praw autorskich majątkowych do znalezionej przez Ciebie grafiki, to musisz pamiętać o kilku sprawach:
- musisz dokładnie przeczytać utworzony dokument tuż przed jego podpisaniem.
- w przypadku pojawienia się wątpliwości na zawarte w nim kwestie – zadawaj pytania.
- dobrze wynegocjuj postanowienia – to rozwiązanie doskonale zabezpiecza sposób działania z pozyskaną grafiką komputerową.
- zwróć uwagę, czy w treści umowy znajduje się oświadczenie twórcy, że jest on w posiadaniu praw autorskich do utworzonego dzieła.
- sprawdź zapis mówiący o – sposobie korzystania z grafiki, określenie momentu przeniesienia praw na drugą stronę umowy, udzieleniu licencji czy też zezwoleniu na wykorzystanie ilustracji w swoim Portfolio.
Nie jesteś przekonany odnośnie do praw autorskich, które obejmują Twoje utwory, czyli grafik komputerowych? Zatem zapytaj o nie profesjonalistów z biura rachunkowego z centrum Warszawy! Effepro to zespół specjalistów z dziedziny księgowości i finansów, którzy świadczą wysokiej jakości usługi. Są pomocni w przypadku prowadzenia firmy i nie tylko. Z ich umiejętności, wiedzy i doświadczenia korzystać mogą również osoby fizyczne tzw. freelancerzy. Zobacz, zatem co w proponuje swoim klientom biuro rachunkowe Effepro, już dziś!
Sprawdź też: Darowizna samochodu – co warto o niej wiedzieć?