Opublikowano: 6 maja, 2022

Przeczytasz w 4,4 min

Jednoosobowa działalność – co musisz wiedzieć o jej rejestracji

Jednoosobowa działalność – co musisz wiedzieć o jej rejestracji

Prowadzenie czy to firmy jednoosobowej, czy też większego przedsiębiorstwa jest nie lada wyzwaniem. Natomiast pierwsze kłopoty mogą się pojawić już na samym początku np. podczas rejestracji przedsiębiorstwa w urzędach. W tym czasie konieczne jest podjęcie wielu istotnych decyzji. Zatem dowiedz się, co to dokładnie znaczy i jak biuro rachunkowe z warszawskiego Centrum może pomóc w takiej sytuacji.

Zarejestrowana jednoosobowa działalność – charakterystyka

Czynność zarobkowa samodzielnie wykonywana przez tzw. sposób ciągły nazywana jest jednoosobową działalnością. Warto wiedzieć, że obecnie istnieje kilka wyjątków, które nie wymagają rejestracji w CEIDG. Natomiast cała reszta przedsiębiorców jest zobowiązana do złożenia odpowiednich dokumentów w tej właśnie placówce. W przypadku kłopotów z wykonaniem tej czynności swą pomoc oferuje profesjonalne biuro rachunkowe z Warszawy Centrum.

Rejestracja jednoosobowej działalności polega na uzupełnieniu formularza CEDIG-1 i złożeniu go w odpowiedniej instytucji. Obecnie istnieje kilka możliwości dopełnienia tego obowiązku. Mianowicie można zrobić to za pomocą listu poleconego, osobiście (lub przez pełnomocnika) lub elektroniczne (z użyciem podpisu kwalifikowanego bądź bez niego). Oczywiście pracownicy biura rachunkowego z warszawskiego Centrum mogą przeprowadzić ten proces zamiast właściciela przedsiębiorstwa.

Istotne informacje na temat rejestracji jednoosobowej firmy

Kolejnym ważnym krokiem wykonywanym podczas zakładania jednoosobowej firmy, jest pozyskanie NIP (Numeru Identyfikacji Podatkowej) oraz REGON-u. W pierwszym przypadku nadane oznaczenie jest używane do celów podatkowych. Z kolei drugi numer — eksperci biura rachunkowego z Warszawy Centrum którzy współpracują z działalnością tego rodzaju – wykorzystują podczas kontaktów z Urzędem Skarbowym lub z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto stosowany jest w momencie podpisywania różnorodnych umów lub rozliczeń. Co więcej, ten rodzaj identyfikatora musi znajdować się na wszystkich stemplach i sygnaturach firmy.

Warto wiedzieć, że samo zgłoszenie jednoosobowego przedsiębiorstwa gospodarczego w CEDIG nie wystarcza. Konieczne jest również zarejestrowanie przedsiębiorstwa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, aby opłacać obowiązkowe składki. Zarówno właściciel, jak i pełnomocnik pod postacią biura rachunkowego z Warszawy Centrum mają 7 dni na złożenie takiego dokumentu od momentu rozpoczęcia prowadzenia jednoosobowego biznesu. Konieczny do wypełnienia to arkusz ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły. Właściciel firmy, który ma podpisaną umowę o pracę oraz wynagrodzenie na poziomie 3010 zł lub wyższym, jest zwolniony z opłacania składek zdrowotnych. Ponadto proponowana jest tzw. ulga na start, która związana jest ze odpuszczeniem uiszczania opłat innych niż świadczenia opieki zdrowotnej, przez 6 miesięcy. Co więcej, od 2019 roku pojawił się program „Mały ZUS”, z którego mogą skorzystać nawet jednoosobowe działalności gospodarcze, o ile ich roczny przychód wynosi mniej niż 120 000 zł.

Opodatkowanie dla jednoosobowego przedsiębiorstwa gospodarczego

Według specjalistów biura rachunkowego z warszawskiego Centrum dochód uzyskany z prowadzenia działalności gospodarczej musi być zawsze opodatkowany. Dlatego przedsiębiorcy, wypełniając formularz rejestracyjny w CEIDG, muszą uwzględnić sposób opłacania podatku. Oczywiście istnieje kilka sposobów wywiązywania się z obowiązku tego rodzaju. Z tego powodu można wybrać:

  • opodatkowanie według panującej skali – w takiej sytuacji podatek od dochodu wynosi 17%. Jednak taka sytuacja obowiązuje tylko w przypadku, gdy wartość dochodu wynosi mniej niż 120 000 zł. W innym przypadku przedsiębiorcę obowiązuje 32%. Ponadto wybierając tę formę, konieczne jest również prowadzenie ksiąg ewidencyjnych. Oczywiście w wykonywaniu tej czynności swą pomoc oferują pracownicy biura rachunkowego z Warszawy Centrum.
  • podatek liniowy – deklarując się na tego rodzaju formę opodatkowania, właściciel firmy zgadza się, aby wartość stałego podatku wynosiła 19%.
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – jest on związany z wielkością przychodu, ale takiego, którego nie można obniżyć w związku z poniesionymi kosztami jego uzyskania. Ponadto w tym przypadku konieczne jest przechowywanie wszelkich dowodów zakupów. Co więcej, właściciel takiej działalności zobligowany jest do prowadzenia ewidencji przychodów oraz zestawień środków trwałych.

Biuro rachunkowe Warszawa Centrum – niezastąpiona pomoc dla Ciebie i Twojej firmy

Bez wątpienia dla przedsiębiorców nadmiar obowiązków może być przytłaczający. Również ilość decyzji, które muszą być podjęte, powodują, że zakładanie własnej jednoosobowej działalności gospodarczej jest trudne. Dlatego specjaliści biura rachunkowego z warszawskiego Centrum – Effepro, oferują swoja pomoc oraz spore doświadczenie w branży. W momencie pojawienia się wątpliwości, czy dana sytuacja jest do rozwiązania, zalecany kontakt przez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie.

Nie czekaj i skorzystaj z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego zlokalizowanego w centrum Warszawy. Jego specjaliści pozwolą Ci rozwinąć firmę! To właśnie oni będą opowiadać za wszystkie kwestie formalne Twojego przedsiębiorstwa, a Ty zyskasz sporo wolnego czasu. Sprawdź to sam!

jednoosobowa działalność

Sprawdź także: Nierejestrowana jednoosobowa działalność gospodarcza – najważniejsze informacje

Jadwiga
Effepro
Polecane posty
Potrzebujesz wsparcia?
Sprawdź nasze startup’y: