Opublikowano: 30 maja, 2023

Przeczytasz w 4,3 min

Kod PKD – dlaczego jest on ważny dla Twojej firmy?

Kod PKD jest niezwykle ważnym element każdego przedsiębiorstwa. Jego rodzaj wybiera się, gdy zakładana jest własna działalność gospodarcza. Zobacz, jak ustalić kod PKD, który pozwala jasno określić charakter firmy. Dowiedz się, co zrobić, gdy zechcesz go zmienić na inny.

Co to jest kod PKD?

Kodem PKD nazywamy symbol, który w sprawny sposób opisuje profil danego przedsiębiorstwa. Warto wiedzieć, że w pierwszej kolejności informuje on różnego rodzaju instytucje państwowe o tym, jakie działania wykonuje konkretna firma. Ponadto kod PKD pozwala przypisać owo przedsiębiorstwo zarówno do konkretnej branży, jak i do właściwych sektorów gospodarki. Dlatego ten zapis jest źródłem istotnych danych, które pozwalają określić, ile dokładnie firm działa w danej branży. To także doskonały sposób, aby oszacować, ile działalności powstało w danym roku, oraz w jakim kierunku rozrasta się gospodarka państwa polskiego.

Trzeba także wiedzieć, że wybór konkretnego kodu PKD należy do przedsiębiorcy. To on ustala, który symbol najlepiej opisuje jego działalność. Co więcej, jest to również tzw. podstawa do nadania numeru REGON, który przypisywany jest przez urząd statystyczny, czyli GUS.

Kod PKD – jak wybrać właściwy symbol dla swojej firmy?

Najlepszym sposobem na ustalenie odpowiedniego kodu PKD, dla nowopowstałej działalności gospodarczej jest użycie wyszukiwarki owych symboli. Znaleźć ją można m.in. na stronie internetowej biznes.gov.pl. Dzięki niej każda zainteresowana osoba z łatwością wyszuka tam swój kod PKD, który będzie idealnie dopasowany do profilu jej firmy. Co więcej, to właśnie w tym serwisie można ona uzyskać niezbędne informacje na temat innych działalności np. które firmy nie mogą być prowadzone przez osoby fizyczne, lecz muszą być kierowane przez spółki.

Natomiast, w momencie, gdy pojawia się problem w ustaleniu właściwego kodu PKD, to można skontaktować się z Ośrodkiem Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego zlokalizowanego w Łodzi. Istnieje możliwość wysłania elektronicznego formularza z zapytaniem i prośbą o pomoc do tej instytucji, więc jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich polskich przedsiębiorców. Nie tylko tych z Łodzi. Warto jednak wiedzieć, że chcąc uzyskać odpowiednie wsparcie od tego urzędu, należy bardzo szczegółowo opisać profil prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa. Dzięki temu będzie można otrzymać właściwy kod PKD.

Czy można zmienić swój kod PKD?

Czasami przedsiębiorca musi zmienić kod PKD, ponieważ jego działalność gospodarcza nabrała innego charakteru. Dlatego w takiej sytuacji właściciel danej firmy musi zaktualizować swój wpis w rejestrze CEIDG poprzez złożenie właściwego wniosku. Warto wiedzieć, że taka modyfikacja jest całkowicie darmowa. Jedynie, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że na zgłoszenie owej zmiany przedsiębiorca ma siedem dni od momentu przekształcenia profilu swojej działalności gospodarczej.

W związku z tym warto zapamiętać, że prowadząc firmę w każdej chwili można:

  • zgłosić modyfikację profilu swojego przedsiębiorstwa, czyli zmienić kod PKD;
  • rozszerzyć zakres swojej firmy, czyli można dodać inne kody PKD określające dodatkowe aktywności swojej działalności;
  • zawęzić zakres przedsiębiorstwa, czyli usunąć nieaktualne kody PKD.

Co jeszcze musisz wiedzieć o kodach PKD?

Każdy przedsiębiorca powinien mieć świadomość, że rejestrując nową działalność gospodarczą w systemie CEIDG, musi on wpisać choć jeden kod PKD. Istnieje bowiem możliwość ustalenia kilka takich symboli, w związku z profilem danej działalności. W przypadku, gdy przedsiębiorca wybrał kilka kodów PKD, to w formularzu rejestracyjnym musi on uwzględnić przede wszystkim symbol takiej aktywności, która ma (według jego założeń) przynieść firmie największe zyski. Natomiast złożenie reszty kodów PKD jest nieobowiązkowe. Ponadto w takiej sytuacji nie obowiązują ograniczenia ilościowe.

Co ważne jest również to, że przedsiębiorca we wpisie do CEIDG musi uwzględnić wyłącznie numery PKD tych aktywności, które jego działalność faktycznie realizuje. Jeśli profil jego firmy zostanie rozszerzony lub ulegnie zmianie, listę kodów PKD musi zaktualizować. Natomiast zmieniając całkowicie profil działalności, jej właściciel ma obowiązek wpisać nowe symbole PKD.

Masz problem? – skorzystaj z pomocy!

Jeżeli czynności związanie z ustaleniem lub zmianą kodów PKD sprawiają Ci trudność, postaw na profesjonalną pomoc, czyli biuro rachunkowe z Warszawy. Effepro to miejsce, które obsługuje wszystkich przedsiębiorców z całego kraju. Wspiera zarówno nowych przedsiębiorców, jak i tych już obecnych na polskim rynku. Zobacz zatem, co może dla Ciebie i Twojej działalności zrobić to miejsce. Skorzystaj z usług Effepro już dziś!

kod PKD

Sprawdź także: Urlop wychowawczy – co musisz o nim wiedzieć?

Jadwiga
Effepro
Polecane posty
Potrzebujesz wsparcia?
Sprawdź nasze startup’y: