Spis treści:
Mały ZUS – czym się charakteryzuje?
Obowiązkowe składki na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to zmora niejednego przedsiębiorcy. Na szczęście rząd wyszedł naprzeciw właścicielom niektórych firm i stworzył Mały ZUS, czyli tzw. ulgę dla przedsiębiorców. Dlatego przeczytaj i dowiedz się, czy należysz do grupy osób, które mogą płacić niższe składki. Sprawdź, czym dokładnie jest Mały ZUS.
Mały ZUS – ułatwienie dla przedsiębiorców
W związku z dużą różnorodnością przedsiębiorstw prowadzonych na terenie naszego kraju, rząd wprowadził w życie program dostosowany do firm, które charakteryzują się niewielkimi przychodami. Należy wiedzieć, że Mały ZUS to nic innego jak ulga w uiszczaniu opłat w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że obowiązkowe składki, a raczej ich wartość, wyliczana jest na indywidualny sposób. Suma ta zależna jest przede wszystkim od wielkości uzyskanego dochodu w minionym roku.
Z Małego ZUS-u przedsiębiorcy mogą korzystać przez 3 lata w ciągu 5 lat prowadzenia działalności gospodarczej. Niestety osoby, które skorzystały z Małego ZUS-u oraz Małego ZUS-u Plus przez 36 miesięcy w latach 2019-2021, nie mogą realizować nowego programu związanego z niższą opłatą składek. Wynika to z faktu, że tacy przedsiębiorcy wykorzystali już wszystkie możliwości dotyczące obniżeniu wartości ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Aktualnie do ich obowiązku należy złożenie wniosku ZUS ZUA w urzędzie.
Kto może skorzystać z Małego ZUS-u?
Z programu Mały ZUS może skorzystać każdy przedsiębiorca, który spełnia następujące warunki:
- w ubiegłym roku nie łączył zwolnienia z podatku VAT z kartą podatkową;
- jego przychód w minionym roku nie przekroczył 120 tys. zł;
- w poprzednim roku jego przedsiębiorstwo funkcjonowało przez minimum 2 miesiące;
- nie korzystał z preferencji w opłacaniu składek;
- w ubiegłym roku nie podlegał ubezpieczeniom społecznym i chorobowym w związku z prowadzeniem innej pozarolniczej działalności – oznacza to, że nie był ani twórcą, ani artystą, ani wspólnikiem spółek różnego rodzaju, ani nie prowadził żadnej placówki oświatowej;
- w bieżącym lub minionym roku nie wykonywał żadnych czynności w związku z zawarciem umowy o pracę, z obecnym bądź byłym pracodawcą;
Co zrobić, aby otrzymać ulgę Mały ZUS?
Jeżeli przedsiębiorca chce dołączyć do rządowego programu Mały ZUS, musi w pierwszej kolejności przeanalizować, do jakich składek była jego działalność zgłoszona w grudniu 2021 roku. W sytuacji, gdy wystąpił on do ulgi tego rodzaju, to w roku 2022 może ją kontynuować.
Natomiast w przypadku – kiedy właściciel działalności gospodarczej, w grudniu 2021 roku opłacał składki na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obliczając ich wartość w związku z wielkością podstawy (opłacał tzw. duży ZUS) lub w związku z końcem roku 2021 przestał korzystać z preferencyjnego ZUS-u -musi zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczeń. Aby taka sytuacja mogła mieć miejsce, przedsiębiorca musi na początku wyrejestrować swoją działalność z ZUS-u, przy pomocy formularza ZUS ZWUA z aktualnym kodem i ze wpisanym numerem 600 (w miejscu podania przyczyny chęci usunięcia firmy ze spisu). Następnie konieczna jest ponowna rejestracja przedsiębiorstwa, aplikując wnioski ZUS ZUA/ZZA, które muszą zawierać kod 05 90 bądź 05 92.
Z kolei, gdy właściciel działalności gospodarczej, w styczniu bieżącego roku przywrócił jej funkcjonowanie lub dopiero rozpoczął ją prowadzić, a dodatkowo spełnia wszystkie rządowe warunki– ma prawo do natychmiastowego skorzystania z Małego ZUS-u. Jedynie co musi zrobić, do dokonać zgłoszenia w ciągu tygodnia.
Ile wynosi Mały ZUS?
Aby obliczyć wartość składek opłacanych w związku z przynależnością do programu Mały ZUS, należy wziąć kwotę dochodu uzyskanego w zeszłym roku (UWAGA – dochód to nie to samo co przychód), podzielić ją przez liczbę dni z zeszłego roku kalendarzowego, w których prowadzona była zgłoszona działalność, a następnie pomnożyć przez 30. Potem otrzymany wyniki musi zaokrąglić do dwóch miejsc po przecinku i pomnożyć przez współczynnik o wartości 0,5. Uzyskaną, końcową wartość również musi zaokrąglić.
Warto jednak pamiętać, że podstawa składek dla Małego ZUS-u nie może wynosić więcej niż 60% średniego wynagrodzenia (danego roku kalendarzowego) oraz nie może być niższa niż 30% minimalnej pensji.
Jeżeli zastanawiasz się, czy Mały ZUS może objąć również Ciebie – napisz do profesjonalistów, takich jak biuro rachunkowe Effepro. Nasi pracownicy z przyjemnością wyliczą Twoją składkę, a następnie wspomogą Cię w prowadzeniu działalności (niezależnie od jej profilu). Nie wierzysz? Nie czekaj i przekonaj się sam!
Sprawdź także: Niższe składki dla nowopowstałych firm – co musisz o tym wiedzieć?