Opublikowano: 29 kwietnia, 2022

Przeczytasz w 3,8 min

Nierejestrowana jednoosobowa działalność gospodarcza – najważniejsze informacje

Nierejestrowana jednoosobowa działalność gospodarcza – najważniejsze informacje

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma przedsiębiorstwa, jakie może istnieć. Jak większość prowadzonych w Polsce firm, to i ten rodzaj powinien być zarejestrowany w CEDIG, czyli ewidencji przedsiębiorców. Dowiedz się, czy taka czynność rzeczywiście jest zawsze wymagana przez prawo. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzuje się ten typ działalności. Zobacz, co może zrobić za Ciebie biuro rachunkowe z warszawskiego Centrum!

Co musisz wiedzieć o nierejestrowanej jednoosobowej działalności gospodarczej?

Zarządzanie działalnością, niezależnie od jej profilu, jest nie lada wyzwaniem. Tymczasem prowadzenie nierejestrowanego jednoosobowego przedsiębiorstwa bywa jeszcze trudniejszym zadaniem. Dlatego biuro rachunkowe z Warszawy Centrum oferuje swoją pomoc również tego rodzaju przypadkom. Oznacza to, że jego odpowiednio wykwalifikowana załoga wykonuje działania z zakresu finansów i księgowości w imieniu osób, które dowodzą własną firmą.

Warto wiedzieć, że w pierwszej kolejności wspomagane są czynności związane z prawidłowym opodatkowaniem dochodów, finansowaniem przedsiębiorstwa, czy też tworzeniem całego zaplecza biznesowego. Ogrom obowiązków, jak również pierwszy kontakt ze światem tego typu sprawia, że usługi wykonywane przez biuro rachunkowe z warszawskiego Centrum są niezbędne.

Nierejestrowana jednoosobowa działalność gospodarcza – charakterystyka

Według obowiązujących przepisów prawa „działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły” to definicja jednoosobowej działalności gospodarczej. Oznacza to, że założone tego rodzaju przedsiębiorstwo, z pomocą biura rachunkowego z Warszawy Centrum, jest nastawione przede wszystkim na zysk. Oznacza to także, że za wykonaną pracę właściciel otrzymuje każdorazowo wynagrodzenie. Ponadto ten rodzaj działalności ma charakter zorganizowany, więc do tego rodzaju czynności zaliczyć można m.in. reklamowanie usług lub wynajmowanie pomieszczenia do wykonywania usług.

Co więcej, nierejestrowaną jednoosobową działalnością gospodarczą nazywamy przedsiębiorstwo, które podejmuje się pracy w sposób ciągły i powtarzalny. Dodatkowo jest to sytuacja, gdy wszystkie czynności przeprowadzane są we własnym imieniu, nie ma osoby z zewnątrz, która by była odpowiedzialna za zarządzanie. Oczywiście, w przypadku pojawienia się niejasności warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy specjalistów z biura rachunkowego z warszawskiego Centrum.

Czy należy zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą w CEIDG?

W ofercie biura rachunkowego z Warszawy Centrum znajdują się wszystkie działania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, nawet tego jednoosobowego. To samo dotyczy rejestracji tej działalności w CEIDG. Jednak według ekspertów naszego biura rachunkowego z warszawskiego Centrum, w tym przypadku nie jest to konieczne. Zwłaszcza gdy:

  • właścicielem działalności jest osoba fizyczna, a przychody z wykonywania usług nie przekraczają kwoty 1505zł (czyli 50% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku 2022);
  • przedsiębiorca nie prowadził żadnej działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 5 lat;

Według biura rachunkowego z warszawskiego Centrum, w przypadku założenia nierejestrowanej działalności gospodarczej nie trzeba jej zgłaszać w Urzędzie Skarbowego, czy w GUS-ie. Ponadto nie ma obowiązku płacenia składek chorobowych i emerytalnych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ani nie trzeba płacić zaliczek na podatek. Dodatkowo w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, a nie profesjonalną i rozbudowaną księgowość.

Działalności wyłączone z obowiązku zgłoszenia się w ewidencji przedsiębiorców (CEIDG)

Warto wiedzieć, że poza nierejestrowaną jednoosobową działalnością gospodarczą istnieje jeszcze kilka sektorów, które mogą funkcjonować bez dokonywania ewidencji w CEIDG. Oznacza to, że przedsiębiorstwo działające w obrębie agroturystyki jest włączone z obowiązkowej rejestracji, tak samo, jak produkcja wina (przez rolnika) oraz handel detaliczny właściciela gospodarstwa rolnego.

Effepro to niezastąpiona pomoc!

Jeżeli wykonujesz, którąś z wymienionych czynności, ale wciąż masz wątpliwości, czy robisz to dobrze, zgodnie z prawem, to niezwłocznie skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym z Warszawy Centrum!  Możesz to zrobić telefonicznie lub wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Effepro. Zachęcamy wszystkich do kontaktu z naszymi specjalistami, ponieważ tylko w taki sposób można uniknąć przykrych, finansowych konsekwencji w przypadku prowadzenia danej działalności, w sposób nieprawidłowy.

Nierejestrowana jednoosobowa działalność gospodarcza

Sprawdź także: W jaki sposób wybrać idealne dla Twojej firmy biuro rachunkowe?

Jadwiga
Effepro
Polecane posty
Potrzebujesz wsparcia?
Sprawdź nasze startup’y: