Spis treści:
Niższe składki dla nowopowstałych firm – co musisz o tym wiedzieć?
Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma obowiązkami na różnych poziomach. Najczęściej i największy problemem są niestety sprawy urzędowe, czyli te ustalone przez prawo polskie. Dowiedz się zatem, do czego jest zobligowany każdy właściciel nowo otwartej jednoosobowej firmy. Sprawdź to już dziś!
Rejestracja działalności gospodarczej – jak to zrobić?
Aby zarejestrować w Polsce swój jednoosobowy biznes, wystarczy tylko poświęcić jeden dzień na wypełnienie procedur i obowiązków. Formalności związane z nowo otwartą działalnością gospodarczą można dokonać na kilka sposobów. Mianowicie można osobiście złożyć wniosek w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) bądź można wykonać to przez swój profil zaufany (wystarczy mieć dostęp do Internetu i sprzęt elektroniczny – komputer, tablet).
Obowiązki przedsiębiorcy po dokonaniu rejestracji firmy
Prowadzenie biznesu (nawet tego jednoosobowego) wiąże się z wieloma obowiązkami, które są narzucone przez prawo obowiązujące w naszym kraju. Dlatego każdy właściciel firmy jest zobligowany do opłacania składek w ZUS-ie. Obecnie przepisy mówią, że nowopowstałe przedsiębiorstwa są zwolnione z uiszczania opłat przez pół roku na rzecz ubezpieczenia społecznego. Aktualnie nazywane jest to Ulgą na start.
Warto wiedzieć, że pół roku bez składek zusowskich, oznacza dokładnie – 6 pełnych miesięcy, a odliczanie ich zaczyna się od dnia rozpoczęcia działalności. Aby lepiej zobrazować sytuację, należy wyobrazić sobie, że założyliśmy przedsiębiorstwo 1 dnia miesiąca, więc według prawa Ulga na start obowiązuje nas przez kolejne 6 miesięcy, począwszy od dnia rejestracji firmy (w tym wypadku 1 dnia miesiąca). Natomiast w momencie dokonania wpisu do ewidencji w CEIDG 2 dnia miesiąca lub każdego kolejnego, musimy liczyć pół roku dopiero od nowego miesiąca, ponieważ przepisy jasno określają, że okres karencji trwa 6 pełnych miesięcy kalendarzowych.
Wychodzi na to, że najlepszym momentem na rejestrację nowej działalności jest 2 dzień miesiąca, ponieważ Ulga na start obowiązywać będzie w sumie 7 miesięcy ( 1 miesiąc niepełny i 6 kolejnych, pełnych). Należy jednak pamiętać, że w trakcie zwolnienia ze składek społecznych, mimo wszystko należy opłacać ubezpieczenie zdrowotne (które jest niepodzielone).
W jakiej sytuacji można skorzystać z Ulga na start?
Według artykułu 18 ust. 1 ustawy Prawo Przedsiębiorców Ulga na start przysługuje przedsiębiorcy lub osobie fizycznej, która zadecydowała się założyć własną firmę po raz pierwszy. Ponadto zwolnienie z opłacania ubezpieczenia społecznego należy się również osobom, które wznowiły swoją działalność po upływie 5 lat (nie mniej) od jej wstrzymania bądź zamknięcia. Należy jednak pamiętać, że taka osoba nie może być objęta stosunkiem pracy na rzecz byłego zleceniodawcy oraz nie może ich wiązać spółdzielczy stosunek pracy. Zarówno pierwsza, jak i druga sytuacja dotyczy roku rozpoczęcia funkcjonowania nowej działalności, jak również poprzedniego roku kalendarzowego.
Co dalej, gdy zakończy się czas trwania Ulgi na start?
W momencie, gdy Ulga na start przestanie obowiązywać (czy po 6 pełnych miesiącach kalendarzowych), przedsiębiorca może zacząć korzystać z możliwości określanej mianem Preferencyjny ZUS. Jest to opcja, która działa przez następne 24 miesiące od dnia wygaśnięcia Ulgi na start. Warto wiedzieć, że od br. składki społeczne wynoszą:
- 285,71 zł – wraz z dobrowolną opłatą za ubezpieczenie chorobowe;
- 263,59 zł – bez składki chorobowej;
Kto może skorzystać z Preferencyjnego ZUSu?
Aby móc opłacać obniżone składki na rzecz ZUSu, należy spełniać kilka warunków. Dlatego niższe opłaty obowiązują przedsiębiorców, którzy:
- w związku z prowadzeniem firmy nie świadczą usług byłemu pracodawcy – oznacza to, że taka osoba nie może być zatrudniona na podstawie umowy o pracę, rok wcześniej bądź w tym samym roku, w którym zarejestrowała swój jednoosobowy biznes;
- przed dniem zarejestrowania swojego przedsiębiorstwa, przez 60 poprzedzających miesięcy, nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej;
W sytuacji, gdy pojawiają się wątpliwości na odnośnie do prowadzenia firmy oraz opłacania składek, warto skorzystać z usług profesjonalistów, czyli z naszego biura rachunkowego z Warszawy Centrum – Effepro. Jest to miejsce, które służy pomocom zarówno przedsiębiorcom (małym i dużym), jak i osobom fizycznym. Dlatego, gdy nie wiesz, co Ciebie i Twoją działalność obowiązuje – napisz do nas!
Sprawdź także: Nadchodzące zmiany w kodeksie pracy związane z umową na okres próbny