Opublikowano: 17 czerwca, 2022

Przeczytasz w 4 min

Nowy ład a zmiany w prowadzeniu działalność gospodarczej cz.1

Nowy Ład, czyli Polski Ład wprowadził niemałe zamieszanie wśród przedsiębiorców. Zwłaszcza że jego zasady obejmują wiele płaszczyzn, a np. dotychczasowa forma rozliczania się z fiskusem, w wielu przypadkach jest już nieaktualna. Dlatego przeczytaj, co dokładnie zmieniło się w sposobie administrowania firmy. Dowiedz się, które elementy prawa polskiego uległy zmianom.

Czym jest Nowy Polski Ład?

W 2022 roku dokładnie 1 stycznia wszedł w życie program o nazwie Nowy Polski Ład. Rozporządzenia rządu spowodowały, że zaszły istotne zmiany w obrębie sposobu prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to ściśle związane z ostateczną wysokością dochodu, którego wartość zależy od poniesionych przez przedsiębiorcę kosztów. W tym przypadku taką sumą nazywamy np. podatek czy składkę opłacaną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czyli ZUS-ie.

Najważniejsze zmiany

W związku z przeprowadzonymi licznymi modyfikacjami w prawie polskim, przedsiębiorca zyskał nowe obowiązki. Przeczytaj, jak obecnie prawidłowo zarządzać firmą. Znajdź korzystną dla siebie formę opodatkowania już dziś!

Wysokość składki zdrowotnej

Od początku roku osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, muszą naliczać składkę zdrowotną nowym sposobem. Mianowicie, wysokość tej opłaty ma być ustalana od dochodu, gdy ten jest opodatkowany dwoma formami: skalą podatkową lub podatkiem liniowym. W przypadku przedsiębiorców tzw. ryczałtowców wielkość składki w ZUS-ie określana jest od sumy przychodu.

Zmiany w opodatkowaniu skalą podatkową

Ten aspekt dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Inaczej nazywamy to skalą podatkową i w przypadku przedsiębiorców, którzy wybrali właśnie tę formę rozliczania się z państwem, kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł. Z kolei II próg podatkowy wzrósł do 120 000 zł.

Modyfikacje w opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Również ryczałt od przychodów rejestrowanych został objęty nowymi zasadami. Oznacza to, że jego stawki w niektórych branżach, uległy znacznemu obniżeniu. Takie zmiany dotyczą m.in. sektora IT, który w tym momencie może przejść na 12%. Dodatkowo wprowadzono stawkę ryczałtu o wielkości 14%, która może obowiązywać np. architektów. Ponadto określono formę opodatkowania najmu prywatnego. Mianowicie, od 2022 roku ryczałt od przychodów ze źródła tego rodzaju będzie jedyną dostępną propozycją.

Nowe naliczanie wynagrodzeń pracowników!

Nowy Ład dokładnie opisuje sposób wyliczania samych wynagrodzeń pracowników. Oznacza to, że wprowadzono kilka modyfikacji, w tym wprowadzono ulgę dla klasy średniej, brak możliwości odliczenia składek zdrowotnych, podniesiono limit progu podatkowego oraz wzrosła kwota wolna od podatku.

Opodatkowanie małżonków oraz nowa ulga dla dużych rodzin

Warto wiedzieć, że zmiany dotknęły również wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Takie grupowe wyliczenie obowiązuje już od roku, w którym miał miejsce ślub. Oczywiście, jeżeli małżonkowie dzielą ze sobą majątek. Natomiast w przypadku rodzin określanych jako 4+ zwolniono od podatku kwotę mniejszą niż 85 528 zł.

Zeznanie roczne otrzymało nowe ulgi!

Obecnie funkcjonujący program społeczno-ekonomiczny wprowadził wiele przydatnych ulg oraz dopracował te, które już się w naszym prawie znajdowały. Dlatego też przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zniżek związanych ze zdobywaniem nowego rynku, tworzeniem nowych produktów, a nawet ze zdobywaniem kapitału finansowego.

Karta podatkowa – istotne zmiany!

Warto wiedzieć, że odkąd Polski Ład został wprowadzony w życie, to przedsiębiorcy nie mogą zastosować karty podatkowej, jako formy rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Jednak nie jest to równoznaczne z jej całkowitym usunięciem. Ponieważ osoby, które już prowadzą działalność gospodarczą i do tej pory rozliczały się w ten sposób – nic nie muszą zmieniać.

Nie panikuj – pomożemy Ci!

Każdy rodzaj zmian początkowo przeraża. Zazwyczaj najbardziej te związane z właściwym sposobem opodatkowania działalności gospodarczej czy naliczania ulg. Dlatego też spora grupa przedsiębiorców zaczęła zastanawiać się nad modyfikacją sposobu prowadzenia firm. Co więcej, Nowy ład wywołał dużą chęć zmiany w tym aspekcie, zwłaszcza pod kątem organizacji prawnej!

Jeżeli pragniesz skutecznie zoptymalizować swoje przedsiębiorstwo w związku z nowymi zasadami, skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym Effepro! Jesteśmy profesjonalistami z dużym doświadczeniem, więc świadczone przez nas usługi są wykonywane z największą starannością. Dodatkowo mocny nacisk stawiamy na indywidualne prowadzenie spraw w związku z różnorodnymi potrzebami naszych klientów. Dlatego napisz do nas już dziś, zwłaszcza gdy masz wątpliwości odnośnie do prowadzonego przez siebie biznesu!

nowy polski ład

Sprawdź także: Rejestracja działalności w ZUS – co musisz o niej wiedzieć?

Jadwiga
Effepro
Polecane posty
Potrzebujesz wsparcia?
Sprawdź nasze startup’y: