Spis treści:
Nowy ład a zmiany w prowadzeniu działalność gospodarczej cz.2
Jak wiadomo, Nowy Polski Ład wywołał spore zamieszanie zmianami, jakie pojawiły się w sposobie prowadzenia działalności gospodarczych. Ten program ekonomiczno-gospodarczy dotknął wiele obszarów. Dlatego czas najwyższy poznać kolejne transformacje, które objęły administrowanie firm różnego rodzaju.
Zmiany wprowadzone przez Polski Ład
Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe zasady w dotychczas panującym prawie podatkowym. Dodatkowo wiosną, wprowadzono kolejne modyfikacje, a od lipca ma pojawić się nowa wersja tego programu, mianowicie Polski Ład 2.0.
Transformacja w amortyzacji nieruchomości
W związku z pojawieniem się zmodyfikowanego planu ekonomiczno-gospodarczego właściciele firm nie mogą amortyzować obiektów mieszkalnych, zwłaszcza gdy dana działalność dopiero zaczęła istnieć. Dodatkowo właściciele firm, którzy przed wprowadzeniem zmian amortyzowali lokal mieszkalny, mogą ciągnąć ten proceder tylko do końca roku 2022.
Zmiany w szacunku osobistego majątku w działalności gospodarczej
Według Nowego Ładu prywatne rzeczy wprowadzone do przedsiębiorstwa trzeba oszacować na podstawie wartości, które obecnie panują na rynku (niezależnie od tego, czy faktura na zakup tego produktu istnieje). Warto wiedzieć, że do końca zeszłego roku, czyli 2021 taka czynność przeprowadzana była na zasadzie wyceny majątku na podstawie samego dokumentu zakupu. Dodatkowo owe wartości w kosztach firmy mogły być ujęte w wyższej sumie, zwłaszcza że kwota rynkowa bywa mniejsza niż finalna cena jego nabycia.
Zmiany w opodatkowaniu aut, które zostały wykupione z leasingu na cele prywatne
Obecnie, gdy właściciel danej działalności gospodarczej chce wykupić pojazd z firmy leasingowej, może on zostać zwolniony z podatku dochodowego (w związku z przeprowadzoną transakcją) dopiero 6 lat po wykupie samochodu. Dotychczas okres ten wynosił zaledwie pół roku.
Płatności bezgotówkowe – co musi wiedzieć przedsiębiorca?
Nowy Ład w swym programie jasno określa, że od stycznia przyszłego roku (2023) ma pojawić się inna granica płatności przy pomocy gotówki. Warto wiedzieć, iż takie ograniczenie obejmowało tylko transakcje pomiędzy działalnościami gospodarczymi, natomiast według programu ma obowiązywać także między właścicielami firm a konsumentami. Z tego powodu, podatnicy tego rodzaju zostaną zobligowani do wyposażenia firmy w terminale płatnicze. Dodatkowo należy mieć świadomość, że od 2023 roku ma zostać zmniejszony limit obrotu bezgotówkowego pomiędzy firmami, do kwoty 8000 zł.
Pojawienie się kontroli podatkowej nowego rodzaju
Według zasad określonych w Nowym Polskim Ładzie, właściciele firm, którzy zajmują się szeroko rozumianą sprzedażą osobom prywatnym (czyli bez przedsiębiorstwa) i stosują kasę fiskalną – mogą zostać sprawdzeni przez fiskus. Od 2022 roku pojawiła się nowa metoda kontrolująca takie sytuacje, mianowicie nabycie sprawdzające.
Nowym podatnikiem VAT staje się grupa VAT
Od przyszłego roku, a dokładniej od stycznia 2023 roku firmy, które powiązane są w sposób ekonomiczny, czy też finansowy, mogą utworzyć grupę VAT w celu wspólnego rozliczania się z tegoż podatku. Taka zmiana ma udoskonalić wszystkie działania rozliczeniowe, które powstają pomiędzy działalnościami, a to ma zminimalizować ilość wykonywanych czynności.
Modyfikacja opodatkowania VAT usług finansowych
Nowy program uchwalony przez obecny rząd wdrożył możliwość, która pozwala przedsiębiorcom dobrowolnie opodatkować VAT-em swoje usługi finansowe, które dotychczas były z tego zwolnione. Ponadto, powstaje możliwość tzw. optymalizacji podatkowej, odpowiedzialnej także za odliczanie podatku VAT od zakupowych faktur.
Czynny żal – zmiany w składaniu korekty JPK_V7
Warto wiedzieć, że od stycznia 2022 roku właściciele działalności gospodarczej, którzy chcą skorygować plik JPK, zwłaszcza jego część ewidencyjną, nie muszą składać dodatkowego wniosku pod postacią czynnego żalu. Co bez wątpienia jest znacznym ułatwieniem i usprawnieniem w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Wiążąca Informacja Stawkowa i jej modyfikacje
Obecnie transformacji uległo także wydawanie Wiążącej Informacji Stawkowej, czyli WIS. Obecnie, gdy tzw. zakres przedmiotowy wniosku jest stroną porozumienia inwestycyjnego, to WIS nie musi być wystawiany.
Zmiany w obrębie JPK PKPiR, JPK_EWP, WNiP oraz rejestracji środków trwałych
W związku z Nowym Polskim Ładem od 2025 roku ma zostać wprowadzony comiesięczna powinność dostarczania fiskusowi JPK związanego z KRiP (w momencie, gdy dana działalność opodatkowana jest w ogólny sposób lub liniowo), lub ewidencją przychodów (gdy przedsiębiorca jest ryczałtowcem). Przesyłanie dokumentów raz w miesiącu do Urzędu Skarbowego dotyczy również rejestracji środków trwałych i WNiP.
Zaufaj profesjonalistom!
Jeżeli któraś z ustalonych transformacji sprawia Cię w zakłopotanie i jako właściciel działalności gospodarczej nie wiesz już, do czego jesteś zobligowany. Koniecznie skontaktuj się z biurem rachunkowym z warszawskiego Śródmieścia – Effepro! Nie czekaj i przekonaj się na własnej skórze, że Nowy Polski Ład nie musi być taki straszny.
Sprawdź także: Nowy ład a zmiany w prowadzeniu działalność gospodarczej cz.1