Opublikowano: 29 lipca, 2022

Przeczytasz w 3,8 min

Nowy próg podatkowy, czyli jak obecnie prezentuje się skala podatkowa

Skala podatkowa określa jaka kwota ma zmniejszyć (na rzecz zaliczki podatkowej) uzyskany dochód w danym miesiącu czy też kwartale. Nowy Polski Ład zmodyfikował obecny sposób obliczania tejże wartości, co nierzadko bywa powodem zamieszania i zakłopotania wśród różnego rodzaju przedsiębiorców. Zatem przeczytaj i dowiedz się, czym charakteryzuje się nowy próg podatkowy. Sprawdź, w jaki sposób musisz rozliczać się z Urzędem Skarbowym.

I próg podatkowy i jego nowa wartość

Skala podatkowa jest bezpośrednio uzależniona i związana od występowania progów podatkowych. Warto wiedzieć, że Nowy Polski Ład 1.0 obowiązujący od początku roku 2022, nic nie zmienił odnośnie do wielkości stawek określających dany limit podatkowy. Dlatego też ich wartość wciąż stanowi 17% oraz 32% od kwoty zaliczki za miesiące – od stycznia do maja, jak również za pierwszy kwartał nowego roku. Natomiast stawka pochodząca już z czerwca bądź od drugiego kwartału obecnie osiągnęła wartości – 12% i 32%. Warto jednak wiedzieć, że od początku roku zmieniły się jedynie sumy określające granice poszczególnych progów podatkowych.

Dlatego też w przypadku 17% i 12% limit progu podatkowego stanowi dochód do 120 000 zł. W zeszłym roku kwota ta wynosiła do 85 528 zł. Z kolei stawka podatku taka, jak 32% obowiązuje w momencie uzyskania dochodu wyższego niż 120 000 zł (w 2021 roku był to dochód ponad 85 582 zł).

Co się nie zmieniło po wprowadzeniu Polskiego Ładu?

Nowy program ekonomiczno-gospodarczy nie wprowadził zmian w kwestii daniny solidarnościowej, czyli tzw. trzeciego progu podatkowego. Co oznacza, że jej wielkość stanowi 4% od dochodów o wielkości większej niż 1 000 000 zł, niezależnie ile stanowił do tej pory podatek od zysku wyliczony z 32%. Dlatego też, kwoty wyższe od 1 000 000 zł są podwójnie opodatkowane mianowicie 4% i 32%.

Ponadto zmianom nie uległa granica związana z nowym progiem podatkowym przeznaczonym dla młodych, czyli tzw. brak podatku PIT, który ciągle wynosi 85 528 zł.

Jak podwyższono kwotę wolną od podatku?

W związku z ustanowionymi zmianami od początku roku, przekształceniu uległa kwota wolna od podatku. Obecnie jej suma wynosi 30 000 zł, co oznacza jej podwyżkę aż o 22 000 zł. Co więcej, transformacji uległa również wielkość stawki pomniejszającej należność na rzecz fiskusa. W miesiącu styczeń – maj 2022 jest to 5100 zł, następnie obowiązuje kwota 3600 zł.

Należy wiedzieć, że w zeszłym roku, czyli w 2021, opłacając zaliczkę na podatek, odejmowano stałą kwotę (tzw. zryczałtowaną), która go zmniejszała o 525,12 zł. Oczywiście w momencie uzyskania większych dochodów w zeznaniu rocznym, wartość ta była kontrolowana, oceniana i adekwatnie do otrzymanej wielkości, była zmniejszana. Natomiast wraz z nastaniem nowego roku, czyli 2022, kwota pomniejszająca podatek stała się niezmienna, niezależnie od wartości zaliczki od wypracowanego zysku, czy też sumy uzyskanej na podczas zeznania całorocznego.

Nowy sposób obliczania podatku dochodowego w przypadku I progu

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jakąkolwiek działalność muszą uiszczać opłaty na rzecz Urzędu Skarbowego, określane mianem zaliczki na podatek od zysku. Wpłacanie powinno obowiązywać w danym miesiącu ewentualnie w kwartale (jest to uzależnione od sposobu i częstości uiszczania opłat w Urzędzie Skarbowym), w którym zarobek przekroczył sumę 30 000 zł.

  • w momencie uzyskania wyższego dochodu między styczniem a majem, konieczne jest pomnożenie uzyskanej kwoty o 17% i odjęcie 5100 zł (czyli XYZ zł * 17% – 5100 zł);
  • w kolejnym kwartale wartość do opłacenia uzyskuje się poprzez pomnożenie zarobku o 12% i odjęcie kwoty zmniejszającej podatek, czyli 3600 zł (XYZ zł * 32% – 3600 zł);

Jeżeli sytuacja obowiązująca w Polsce Cię przerażą, a zwłaszcza sposób prowadzenia przedsiębiorstwa i wszystkie kwestie formalne. Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy pracowników naszego biura rachunkowego z Warszawy Centrum – Effepro. Jest to miejsce, które wspiera wszystkich właścicieli firm, spółek, a nawet osoby fizyczne. Nowy system, czyli Polski Ład w związku z licznymi modyfikacjami niejednemu spędza sen z oczu. Dlatego nie kłopocz się i poproś o pomoc profesjonalistów! Wypełnił formularz, opisz swoją sytuację, a nasza kadra pracownicza szybko zaproponuje Ci korzystne rozwiązanie. To samo dotyczy nowego progu podatkowego! Gdy gubisz się w obliczeniach i nie wiesz, czy obejmuje Cię 17%, czy może 12% – zgłoś się do specjalistów od Effepro.

Nowy próg podatkowy, czyli jak obecnie prezentuje się skala podatkowa

Sprawdź także: Rozliczenia kadrowo-płacowe pod kontrolą – outsourcing kadr i płac

Jadwiga
Effepro
Polecane posty
Potrzebujesz wsparcia?
Sprawdź nasze startup’y: