Opublikowano: 24 lutego, 2023

Przeczytasz w 3,7 min

PIT od ZUS-u – co z nim zrobić?

W związku z tegorocznym zeznaniem podatkowym Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła swoim interesantom deklaracje PIT takiej jak: PIT-40A, PIT-11A oraz PIT-11. Formularze powinny dotrzeć do każdego adresata przed 1 marca 2023 roku. Dowiedz się, jakie osoby otrzymają PIT od ZUS-u? Sprawdź, co trzeba z nim zrobić.

PIT od ZUS-u – jakie są wysyłane rodzaje ?

Warto mieć świadomość, że podatnik, który otrzymał choć jeden raz w roku poprzednim świadczenie od ZUS-u, to do końca lutego dostanie od tej instytucji deklarację podatkową. Może być to:

  • PIT-11 – dotyczy osób, które w ubiegłym roku pobierały należne im środki od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po zmarłym. Ewentualnie otrzymał alimenty, które zostały potrącone ze świadczenia realizowanego przez ową placówkę w związku z wydanym wyrokiem sądowym;
  • PIT-11A – to formularz rozsyłany osobom, które swój dochód uzyskały w związku z pobieraniem świadczeń np. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego. Taka deklaracja jest wysyłana również tym, którzy w momencie rozliczenia rocznego nie są już dłużej świadczeniobiorcami ZUS-u. Otrzymują go także osoby, które w roku poprzednim nie otrzymywali zasiłków przez 12 miesięcy. Ponadto ta deklaracja jest rozsyłana do świadczeniobiorców, którzy zgłosili chęć rozliczania się z podatku wraz z małżonkiem, bądź dziećmi. Ewentualnie, gdy złożyły wniosek mówiący o pobieraniu zaliczki zgodnie z regułami wyższej skali podatkowej;
  • PIT-40A – to deklaracja wysyłana emerytom oraz rencistom pobierającym z ZUS-u świadczeń. W związku z tym ich świadczenie spowodowało, że rozliczenie podatkowe ma niedopłatę lub wyniosło zero. Dodatkowo PIT tego rodzaju ZUS dostarcza podatnikom, którzy uzyskali dochód w wyniku: renty strukturalnej, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego, zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających;

PIT od ZUS-u – co zatem zrobić, gdy go otrzymam?

W przypadku otrzymania PIT-40A od ZUS-u nie ma konieczności, aby w Urzędzie Skarbowym składać zeznanie podatkowe. Służą bowiem one jako ten rodzaj dokumentu. Natomiast obowiązuje taka zasada, że jeżeli podatnik spełnia ściśle określone warunki, to musi on wypełnić dodatkowy formularz PIT. Takie rozwiązanie dedykowane jest osobom, które:

  • nie uzyskały innych dochodów oprócz tych opodatkowanych liniowo, ryczałtem ewidencjonowanym, bądź kartą podatkową;
  • nie stosują odliczeń, czy też różnych ulg podatkowych;
  • nie łączą opodatkowania swoich dochodów z dochodami współmałżonka;
  • nie korzystają z opodatkowania przeznaczonego dla tych, co samotnie wychowują swoje pociechy;
  • nie doliczają kwot wcześniej już odliczonych;
  • nie uzyskały dochodów w związku z prowadzeniem działalności poza granicami Polski;

Natomiast osoby, które otrzymały deklarację PIT-11 lub PIT-11A od ZUS-u mogą zwyczajnie rozliczyć się ze swoim Urzędem Skarbowym przy pomocy np. strony internetowej www.podatki.gov.pl lub osobiście dostarczając formularz do fiskusa. Ewentualnie mogą poczekać do maja, aby automatycznie wygenerowane roczne rozlicznie zostało zaakceptowane. Należy jednak przy tym pamiętać, że PIT-11 i PIT-11A służy jako informacja o uzyskanych dochodach, więc nie są to zeznania podatkowe. Wobec tego, w takiej sytuacji obowiązuje PIT-36 i PIT-37.

Co jeszcze należy wiedzieć o deklaracji PIT z ZUS-u?

Warto wiedzieć, że w momencie gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych z jakiegoś powodu nie dostarczy w terminie wyznaczonym przez państwo, formularzy zawierających dane związane z wielkością dochodu za rok poprzedni – należy skontaktować się bezpośrednio z instytucją, aby rozwiązać daną sytuację. Można także poprosić o duplikat dokumentu.

Jeżeli jesteś osobą, do której ZUS wysłał deklarację PIT i nie masz pewności, co dalej z tym fantem zrobić – napisz do profesjonalistów! Zwłaszcza z dziedziny prawa podatkowego. Biuro rachunkowe z Warszawy Śródmieścia to miejsce, które pomoże wszystkim podatnikom w rozliczeniu rocznym i nie tylko. W związku z dużym doświadczeniem i wiedzy pracowników Effepro firma świadczy kompleksowe usługi w obrębie rozliczania podatków. Niezależnie od tego, z jakiego źródła klient uzyskał dochód. Nie wierzysz? Sprawdź to już dziś!

pit od zusu

Sprawdź także: Rozliczenie roczne – najważniejsze informacje

Jadwiga
Effepro
Polecane posty
Potrzebujesz wsparcia?
Sprawdź nasze startup’y: