Opublikowano: 18 listopada, 2022

Przeczytasz w 3,8 min

Podatek VAT – poznaj jego tajemnice

Podatek VAT swój początek ma we Francji, a dokładniej w 1954 roku. Jego rozprzestrzenienie było ściśle powiązane z koniecznością ustalenia porządku w obrębie podatków państw, które należą do Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, że tę harmonię wprowadziła dyrektywa z 1967 roku. Z kolei na terenie Polski ten podatek obowiązuje od 1993 roku. Zatem dowiedz się o nim najważniejszych informacji!

Czym jest podatek VAT?

Podatkiem VAT nazywamy opłatę, którą muszą uiścić zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy w momencie zakupu różnego rodzaju towarów oraz usług. Jego wartość jest automatycznie doliczana do transakcji kupna-sprzedaży, a dokładniej do jego kwoty netto. Warto wiedzieć, że cała procedura sprawia, że wielkością podatku obarczany jest głównie konsument. Ponadto jego wartość jest naliczana na każdym etapie produkcji. Co więcej, właściciel działalności gospodarczej rozlicza się z VAT-u, płacąc sumę, która uzależniona jest od wysokości ceny netto od sprzedaży. Dodatkowo przedsiębiorca ma możliwość odliczenia podatku tego rodzaju o ile, poniesiony przez niego koszt VAT-u jest związany z działalnością opodatkowaną. Należy mieć świadomość, że ten typ rozliczeń powinien być neutralny pod względem ekonomicznym dla sprzedawcy, ponieważ nie należy on do grupy konsumentów oferowanych usług bądź towarów.

Aby obliczyć wielkość podatku VAT przy pomocy wzoru – VAT = wartość netto X wielkość podatku

Z tego powodu możemy wyróżnić dwa typy VAT-u: należny i naliczony. Pierwszy rodzaj dotyczy sumy obejmującej zobowiązanie, więc pojawia się on w chwili wystawienia faktury dotyczącej sprzedaży. Z kolei druga wartość ściśle powiązana jest z jego wpłatą do fiskusa. Ten podatek to wielkość, o którą nabywca może zmniejszyć obowiązujący go VAT w corocznej deklaracji podatkowej.

Jak obecnie kształtują się stawki podatku VAT?

Aktualnie w Polsce obowiązuje kilka wielkości podatku VAT. Ich wartość uzależniona jest od typu sprzedaży, choć w jego przypadku podstawowa stawka wynosi 23%. Ponadto spotkać można wielkości takie jak: 0%, 5% oraz 8%. Z tym że:

  • 8% stosuje się w przypadku dostaw towarów, jaki i świadczenia usług. Lista podmiotów, które objęte są wartością tego rodzaju, opisana jest w ustawie o VAT, w załączniku nr 3. Oznacza to, że obowiązuje ona w przypadku produktów spożywczych, towarów rolniczych, opieki zdrowotnej, usług w obrębie kultury, sportu i rekreacji. Jak również objęte są nim m.in. usługi bytowe oraz transportowe. Ponadto podatek ten dotyczy także dostaw, budów, remontów, wykonanych modernizacji, termomodernizacji różnych obiektów.
  • 5% stosuje się w obrębie towarów opisanych w ustawie o VAT, w załączniku nr 10. Ten podatek obowiązuje podstawowe produkty spożywcze (w tym owoce, warzywa, pieczywo, nabiał, mięso oraz jego przetwory, artykuły zbożowe, makarony, jak i niektóre napoje). Ponadto ta wartość związana jest z czasopismami specjalistycznymi, książkami drukowanymi i wydawanymi na dyskach, czy też na innych nośnikach.
  • 0% stosuje się w momencie eksportu towarów, o ile nabędzie się odpowiedni dokument dotyczący wywozu towarów poza Unię Europejską (powinien trafić do rąk przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy). Co więcej, ten podatek VAT dotyczy również dostawy towarów w miejsca wolne od obowiązków celnych, usług związanych z transportem międzynarodowym oraz tych związanych z przetwarzaniem towarów. Ponadto obejmuje on importu i dostaw jednostek pływających (wraz z żeglugą, przewożeniem pasażerów itp.), dostaw i importu transportu lotniczego. Dodatkowo wartość ta obejmuje dostawy towarów oraz świadczonych usług na rzecz organów stworzonych przez Unię Europejską, instytucji i różnorodnych siedzib międzynarodowych. Stawka podatku o wartości 0% wynika z ustawy VAT, a dokładniej z artykułu 83.

Jeżeli jesteś producentem lub świadczysz różnego rodzaju usługi i masz problem z ustaleniem podatku VAT, skontaktuj się z biurem rachunkowym z Warszawy Śródmieścia, czyli Effepro. To miejsce tworzą specjaliści, którzy z przyjemnością wytłumaczą Ci wiele kwestii, zwłaszcza te dotyczące stawki VAT. Dlatego, jeżeli jesteś przedsiębiorcą i masz kłopot w tym obrębie – wypełnij formularz kontaktowy, a pracownicy tego biura odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania!

podatek vat

Sprawdź także: Co musisz wiedzieć o autorskich prawach majątkowych?

Jadwiga
Effepro
Polecane posty
Potrzebujesz wsparcia?
Sprawdź nasze startup’y: