Spis treści:
Prokurent – kim jest i jakie są jego zadania w firmie
Czasami działania, jakie musi wykonać przedsiębiorca, bardzo często wykraczają poza jego możliwości, czy też wiedzę na temat obowiązujących przepisów. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest powołanie prokurenta, czyli osoby odpowiedzialnej za podejmowanie kluczowych decyzji w firmie. Dowiedz się, kto dokładnie może pełnić tego typu rolę w przedsiębiorstwie. Sprawdź, jakimi zadaniami zajmuje się prokurent.
Kim jest prokurent?
Prokurentem może być zarówno osobą fizyczną, jak i podmiotem wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego, czyli KRS. Mianować, go może właściciel firmy lub cały jej zarząd. Oczywiście, gdy ten ma odpowiednie uprawnienia do reprezentowania i podejmowania decyzji w imieniu danego przedsiębiorstwa. Prokurent zazwyczaj jest odpowiedzialny za prowadzenie codziennych spraw operacyjnych w firmie.
Kto może zostać prokurentem?
Należy wiedzieć, że stanowisko tego rodzaju może obejmować osoba, która przede wszystkim spełnia określone wymagania i ma nadane odpowiednie prawa. Prokurent musi być pełnoletni, czyli musi mieć ukończone 18 lat. Ponadto właściciel przedsiębiorstwa lub jego zarząd muszą mu udzielić pełnomocnictwa w określonym zakresie działań oraz obowiązków.
Co więcej, aby pełnić funkcję tego typu, należy znać branżę, do której przynależy dane przedsiębiorstwo. Doświadczenie w zakresie wykonywanych czynności też jest pomocne w tym przypadku. Jednak wszystko zależy od specyfiki firmy i jej potrzeb. Dlatego wiedza na temat rynku, konkurencji, prawa biznesowego oraz umiejętności zarządzania zarówno ludźmi, jak i biznesem są niezwykle istotne.
Osoba, która ma zostać prokurentem, powinna także cieszyć się zaufaniem właściciela firmy lub zarządu. Oznacza to, że przedsiębiorca powinien być przekonany, że jego pełnomocnik będzie działał w interesach prowadzonego biznesu i będzie reprezentował go w sposób odpowiedzialny.
Warto zauważyć, że zarówno wymagania, jak i procedury dotyczące mianowania prokurenta mogą się różnić w zależności od kraju, przepisów prawnych oraz same specyfiki branży. W związku z tym zawsze warto skonsultować się z prawnikiem lub specjalistą ds. biznesowych np. biurem rachunkowym – Effepro, aby uzyskać dokładne informacje bądź wskazówki w kontekście konkretnej sytuacji.
Prokurent – jakie są jego zadania?
Jedną z głównych funkcji prokurenta jest reprezentowanie firmy, dla której pracuje. Osoba odgrywająca tę rolę może działać w imieniu przedsiębiorcy, a więc: podpisywać umowy, negocjować warunki biznesowe, czy też podejmować ważne decyzje operacyjne. Zazwyczaj jest on uprawniony do podejmowania działań zgodnie z wytycznymi, w obrębie zakresu swoich uprawnień.
Ponadto prokurent jest odpowiedzialny również za sprawowanie nadzoru nad czynnościami związanymi m.in. z produkcją, dostawami, sprzedażą, obsługą klienta. Pełnomocnik tego rodzaju może także zajmować się zarządzaniem finansami i księgowością. W takiej sytuacji musi on np. monitorować budżet, przygotowywać liczne raporty, czy też administrować wszystkie płatności.
Prokurent może również pełnić rolę w takich zadaniach jak sterowanie i dyrygowanie personelem. Oznacza to, że może być on odpowiedzialny za rekrutację, szkolenie, a także samą ocenę pracowników. Ponadto w takiej sytuacji dba on również o rozwój zespołu, motywację do działania osób zatrudnionych oraz utrzymanie wysokiej jakości pracy.
Warto mieć świadomość, że pełnomocnik przedsiębiorcy bardzo często bierze udział w skomplikowanym procesie planowania strategii danej firmy. Dlatego też musi on współpracować np. z zarządem, aby ustalić cele oraz plany, które umożliwią rozwój przedsiębiorstwa w konkretnym kierunku.
Jak widać, prokurent odgrywa ważną rolę w biznesie. Jest to bowiem osoba, która reprezentuje daną firmę w branży i odpowiada za jej prawidłową pracę na wielu poziomach. Jeżeli więc prowadzić działalność gospodarczą, a Twoje obowiązki Cię po prostu przytłaczają, skorzystaj z usług specjalistów – np. firmy Effepro! Dzięki niej będziesz mógł zatrudnić odpowiednią osobę na stanowisko swojego pełnomocnika. Jak? Między innymi pracownicy tego biura nakreślą Ci zadania, jakie powinien wykonywać Twój prokurent oraz pomogą Ci stworzyć odpowiednią umowę dla osoby, którą zatrudnisz na to stanowisko. Nie czekaj, skontaktuj się z tymi specjalistami z warszawskiego śródmieścia już dziś!
Sprawdź też: Czym jest prawo konsumenckie i jak działa reklamacja w drodze rękojmi – poznaj najważniejsze informacje