Opublikowano: 15 lipca, 2022

Przeczytasz w 3 min

Prowadzenie księgowości w firmie – kluczowe aspekty, które warto znać

Czy posiadasz przydatną wiedzę w zakresie prowadzenia księgowości w swojej firmie? Nie wszystkie podmioty są zobowiązane w świetle prawa do prowadzenia pełnej księgowości. Każdy biznes musi jednak obrać odpowiedni sposób rozliczana oraz przestrzegać wynikających z niego obowiązków. Wiesz jakich?

Prowadzenie księgowości w firmie jest procesem skomplikowanym oraz złożonym. Niezależnie od wybranego sposobu opodatkowania, wymaga to wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności odnalezienia się w natłoku dokumentów i formalności. Z tego względu zadanie to jest często zlecane biurom rachunkowym.

Pełna oraz uproszczona księgowość – kogo obowiązują

Księgowość pełna

Ustawa o rachunkowości jasno wskazuje, że do prowadzenia pełnej księgowości zobowiązane są:

  • spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz komandytowo-akcyjne,
  • osoby fizyczne, spółki jawne, cywilne i partnerskie, spółdzielnie, których przychody z poprzedniego roku podatkowego przekroczyły równowartość 2 milionów euro (w walucie polskiej).

Ten sposób opodatkowania wymaga prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych, zawierających m.in.: ewidencję przychodów i kosztów, karty wynagrodzeń pracowników czy spis przelewów wychodzących i przychodzących, wymieniając ledwie kilka z nich. Pełna księgowość wymaga też składania sprawozdań finansowych ze szczegółowym rachunkiem zysków i strat oraz dodatkowe adnotacje księgowe.

Księgowość uproszczona

Prowadzenie księgowości uproszczonej przysługuje osobom fizycznym, większości spółek osób fizycznych (spółki cywilne, jawne i partnerskie), z pominięciem spółek komandytowych. Przedsiębiorca może wybrać z której formy opodatkowania skorzysta, mając do dyspozycji:

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów (PKPiR)
  • Karty Podatkowe

Często jednak zdarza się, że również prowadzenie uproszczonej księgowości może przysparzać trudności. Winne są temu znikoma znajomość obowiązujących przepisów, a także brak czasu czy odpowiednich umiejętności organizacyjnych. W takim wypadku zdecydowanie warto rozważyć skorzystanie ze wsparcia profesjonalnego biura rachunkowego.

Księgowość z biurem rachunkowym – dlaczego warto

Niezależnie od rodzaju prowadzonej księgowości, coraz więcej firm decyduje się na outsourcowanie swojej rachunkowości. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet, jak m.in. więcej czasu, który można poświęcić na inne aspekty działalności, ale nie tylko.

Co jeszcze może zaoferować Twojej firmie profesjonalne biura rachunkowe?

  • Bezpieczeństwo i pewność

Współpraca z biurem rachunkowym to przede wszystkim gwarant bezpieczeństwa – i Twojego spokoju. Firma realizuje powierzone jej zadania w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy, biorąc pod uwagę rozwiązania najkorzystniejsze dla danego przedsiębiorstwa. Biura rachunkowe posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie na wypadek popełnienia błędu.

  • Stały nadzór finansów przez doświadczonych specjalistów

Ogromnym walorem jest współpraca ze specjalistami, działającymi w rachunkowości już od wielu lat. To, w połączeniu z wiedzą z zakresu administracji, rachunkowości oraz kwestii podatkowych, daje pewność wysokiej jakości usług, realizowanych zgodnie z potrzebami Twojego biznesu – niezależnie od profilu jego działalności.

  • Oszczędności

Outsourcing jest rozwiązaniem tańszym, niż zatrudnienie księgowego czy stworzenie osobnego działu. Współpraca z biurem rachunkowym nie wymaga inwestycji w sprzęt, oprogramowanie i zatrudnienie nowych pracowników.

Prowadzenie księgowości w firmie – kluczowe aspekty, które warto znać

Sprawdź także: Podpis kwalifikowany – czym jest i kiedy można go używać

Jadwiga
Effepro
Polecane posty
Potrzebujesz wsparcia?
Sprawdź nasze startup’y: