Opublikowano: 17 lutego, 2023

Przeczytasz w 3,9 min

Rozliczenie roczne – najważniejsze informacje

Niezależnie od tego, czy prowadzisz własną działalność gospodarczą bądź otrzymujesz wynagrodzenie w związku z wykonaną pracą – jesteś zobowiązany do złożenia w Urzędzie Skarbowym rozliczenia rocznego. To specyficzne zestawienie dotyczy głównie podatku dochodowego, ale jest on również bardzo istotny dla podatnika, ponieważ istnieje wiele ulg, które mogą być odliczone. Przeczytaj i dowiedz się, jakie zniżki Ci się należą?

Rozliczenie roczne i ulga na dziecko

Najbardziej znaną ulgą w przypadku rozliczenia rocznego jest ta określana mianem prorodzinnej (tzw. na dziecko). Przysługuje ona podatnikom, którzy są rodzicami małoletniej osoby i wobec tego wykonywali władzę rodzicielską. Ewentualnie pełnili oni funkcję opiekuna prawnego. Z tej zniżki mogą również skorzystać osoby sprawujące opiekę nad małoletnimi, jako rodzina zastępcza. Ulga prorodzinna przysługuje w rozliczeniu rocznym za każdy miesiąc, w roku podatkowym, w którym podatnik spełniał wyżej wymienione wymogi. Co więcej, należy się ona za wszystkich podopiecznych. Obecnie jej wartość (miesięcznie) wynosi 92,67 zł za pierwsze i drugie dziecko. Natomiast za trzecie można odpisać sobie 166,67 zł, a za czwarte i kolejne aż 225 zł.

Warto wiedzieć, że istnieją pewne warunki, które trzeba spełnić, aby skorzystać ze zniżki prorodzinnej podczas rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Mianowicie w przypadku jednego dziecka, podatnik wraz z małżonkiem nie może przekroczyć kwoty 112 tys. zł w roku podatkowym. Z kolei osoby niebędące w związku małżeński obowiązuje limit do 56 tys. zł. Natomiast roczny dochód opiekuna samotnie wychowującego małoletniego, nie może przekroczyć wartości 112 tys. zł.

Ulga rehabilitacyjna – co musisz wiedzieć?

W zeznaniu rocznym istnieje również możliwość odliczenia pewnej kwoty w związku ze zniżką rehabilitacyjną. Przysługuje ona podatnikowi, który jest osobą niepełnosprawną bądź jest opiekunem osoby niepełnosprawnej. W takim przypadku może odliczyć ze swojego podatku dochodowego wszystkie wydatki związane z:

  • rehabilitacjami,
  • działaniami wykonanymi w celu ułatwienia czynności życiowych (np. adaptacja mieszkania, czy też pojazdu do potrzeb osoby z ograniczeniami ruchowymi, zakup materiałów pomocniczych, opieka pielęgniarska).

Rozliczenie roczne a darowizna

Choć według obowiązującego prawa, darowizny nie można bezpośrednio rozliczyć w przychodzie. Jednakże przepisy dopuszczają, aby jej pewną część odliczyć w zeznaniu rocznym. Z tego powodu podatnik może odpisać ową darowiznę, ale czynność ta regulowana jest przy pomocy zapisu – art. 26 ust.1 pkt 9 ustawy o PIT.

Odlicz sobie Internet!

Zniżka związana z użytkowaniem Internetu obejmuje wszystkich płatników, którzy ponoszą wydatki z tego tytułu. Wartość tej ulgi wynosi 760 zł i przysługuje ona przez (następujące po sobie) dwa lata. Jednak należy pamiętać, że odliczenia tego rodzaju można dokonać tylko w momencie, gdy do tej pory nie było ono wykorzystane. Ulgę na Internet w rozliczeniu rocznym wypełnia się na formularzu PIT-37 bądź PIT-36.

Oszczędzanie IKZE – czy można odpisać?

W polskim prawie istnieje zapis, że każdy podatnik może dokonać odpisu w swoim zeznaniu podatkowym, wpłat na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Wielkość kwoty jest jasno opisana w przepisach, ale ulga tego rodzaju nie obowiązuje w momencie:

  • zwrócenia owej sumy (niezależnie od jej formy) podatnikowi,
  • w przypadku, gdy podatnik swoje wpłaty na IKZE odlicza od przychodu zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Rozliczenie roczne a składki zdrowotne

Należy wiedzieć, że do końca 2021 roku każdy przedsiębiorca miał możliwość zmniejszenia podatku o wielkość zapłaconych składek zdrowotnych. Jednakże odliczenie to obowiązywało tylko 7,75% podstawy wymiaru owej opłaty. Z kolei po wprowadzeniu w kraju Polskiego Ładu – ten przywilej został zniesiony. Natomiast przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym przy pomocy podatku liniowego, ryczałtu lub kartą podatkową wciąż mogą stosować w swym rozliczeniu rocznym ten rodzaj ulgi.

W związku z tak dużym zróżnicowaniem zniżek, ich prawidłowe zastosowanie w deklaracji PIT może być nieznacznym utrudnieniem, zwłaszcza w przypadku osób bez wiedzy kierunkowej. Dlatego, gdy jesteś osobą fizyczną, czy też prowadzisz własną działalność gospodarczą, a masz problem ze swoim zeznaniem podatkowym, to skorzystaj z usług oferowanych przez specjalistów! Biuro rachunkowe z Warszawy Śródmieścia – Effepro jest takim właśnie miejscem. Co oznacza, że jego pracownicy świadczą profesjonalne doradztwo w obrębie rozliczenia rocznego i nie tylko. Nie czekaj i sprawdź to już dziś!

rozliczenie roczne

Sprawdź także: PIT-11 za 2022 rok – jak go rozliczyć?

Jadwiga
Effepro
Polecane posty
Potrzebujesz wsparcia?
Sprawdź nasze startup’y: