Spis treści:
Spółka z o.o. – jakie są jej wady i zalety?
Wiele przedsiębiorców choć raz w ciągu całego procesu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, zastanawiało się nad wybraniem formy prawnej swego biznesu. Jednym z dostępnych typów jest właśnie spółka z o.o.. Zatem dowiedz się, czym charakteryzuje się przedsiębiorstwo tego rodzaju. Poznaj, już dziś jego wady i zalety.
Spółka z o.o. – czym charakteryzuje się taka działalność?
Spółka z o.o. (z ograniczoną odpowiedzialnością) to podmiot gospodarczy, który, aby powstał, wymaga włożenia kapitału o minimalnej wartości – 5000 złotych. Taka działalność określana jest również mianem spółki handlowej, a jej funkcjonowanie (wraz ze sposobem tworzenia, organizowania czy też przekształcania) jasno określa KSH, czyli Kodeks Spółek Handlowych.
Jak powstaje spółka z o.o.?
W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że proces tworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest podzielony na pięć etapów. Pierwszy z nich związany jest z zawarciem umowy pod postacią dokumentu takiego jak akt notarialny. Drugi dotyczy wniesienia kapitału zakładowego spółki. Następny – tworzenia zarządu, a dokładnie powołania jego członków. Kolejny – ustanowienia rady nadzorczej bądź rewizyjnej komisji. Natomiast ostatni etap, piąty, jest niczym innym jak wpisaniem spółki do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Warto zaznaczyć, że takiej rejestracji (w tym przypadku) można dokonać tylko elektronicznie, czyli przez Internet. Spółka z o.o. po wpisaniu do KRS otrzymuje indywidualny numer REGON oraz NIP.
Warto również wiedzieć, że po utworzeniu takiego podmiotu gospodarczego, należy złożyć na ręce naczelnika Urzędu Skarbowego wniosku NIP-8. W tym dokumencie podaje się informacje, które nie są potrzebne do rejestracji nowopowstałej spółki w KRS np. numer konta bankowego czy też miejsca prowadzenia działalności tego rodzaju.
Spółka z o.o. – co jeszcze musisz o niej wiedzieć?
Przedsiębiorstwo prowadzone w tej właśnie formie posiada aż trzy rodzaje organów. Oznacza to, że w jej strukturze wyróżniamy organ uchwałodawczy, czyli najwyższą władzę spółki. Spotykany jest także pod nazwą zgromadzenia wspólników. Ponadto istnieje jeszcze zarząd spółki, czyli organ wykonawczy oraz rada nadzorcza bądź rewizyjna komisja. Ten ostatni element jest nieobowiązkowy dla przedsiębiorstwa z ograniczoną odpowiedzialnością, który liczy mniej niż 25 wspólników. Ponadto jego kapitał nie może przekraczać 50 tysięcy złotych.
Jak w takim razie kształtuje się odpowiedzialność spółki z o.o.?
Spółka z o.o. odpowiada za wszystkie swoje działania i zobowiązania całym majątkiem. Oznacza to, że w momencie ponoszenia finansowych konsekwencji, wspólnicy nie wnoszą do przedsiębiorstwa swojego majątku prywatnego. Oczywiście, w przypadku gdy egzekucja z majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest niemożliwa to właśnie członkowie zarządu, muszą pokryć wszystkie jej zobowiązania.
Jakie wady ma spółka z o.o.?
Pierwszą wadą, jaką można wymienić w przypadku zakładania spółki z o.o., jest to, że proces rejestracji jej w KRS jest długotrwały, a przy okazji jest on mocno sformalizowany. Kolejną nieprzyjemną stroną jest fakt, że wymaga ona prowadzenia ksiąg handlowych, co bezpośrednio przekłada się na wyższe koszty utrzymania, ponieważ konieczna jest profesjonalna obsługa księgowości. Ponadto warto wiedzieć, że spółka z o.o. a raczej jej dochody są podwójnie opodatkowane.
Do wad takiej działalność można również zaliczyć znacznie większą ilość ustaw i przepisów, które należy znać. Jak również zwiększoną liczbę formalności oraz to, że każdą podjęta decyzja musi być w formie uchwały. Konieczne jest również sporządzanie finansowych sprawozdań oraz utworzenie zeznania rocznego.
Jakie zalety ma spółka z o.o.?
Najważniejszą zaletą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest to, że obowiązkowy kapitał początkowy wynosi tylko 5000 złotych. Co więcej, w przypadku formy wieloosobowej nie istnieją obowiązkowe składki na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto prowadząc spółkę z o.o., można skorzystać z obniżonej stawki CIT (czyli podatku od dochodów osób prawnych) o wartości 9% lub tzw. CIT estońskiego. Bez wątpienia również transparentność wykonywanych transakcji czy też tzw. prestiż w świecie biznesu, należą do jej zalet.
Masz problem – kontaktuj się ze specjalistami!
Jesteś przedsiębiorcom i zastanawiasz się, czy przekształcić swoją działalność w spółkę z o.o., ale nie masz pewności, czy taka forma jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem? Skontaktuj się z profesjonalistami z zakresu finansów i księgowości, czyli biurem rachunkowym – Effepro! To miejsce tworzą najlepsi specjaliści dostępni na rynku, którzy z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące przemiany biznesu w spółkę z o.o.. Napisz do nich już dziś i ciesz się bezproblemowym prowadzeniem biznesu!
Sprawdź też: Okres wypowiedzenia – najważniejsze informacje, które musisz poznać!