Księga Przychodów i Rozchodów, czyli popularnie nazywana KPiR, to jedna z najprostszych i najczęściej stosowanych form ewidencji księgowej w Polsce. Dla wielu małych przedsiębiorców jest to główna forma prowadzenia księgowości, zwłaszcza gdy nie są oni zarejestrowani jako podatnicy VAT. Przeczytaj zatem, czym jest KPiR? Dowiedz się, kto może z niej korzystać i jakie są jej zalety?
Czym jest KPiR, czyli księga przychodów i rozchodów?
Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) to rodzaj prostego, a zarazem uproszczonego systemu ewidencji księgowej, w którym przedsiębiorcy rejestrują swoje przychody i koszty. Ta forma rachunkowości może być również stosowana przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółki cywilne oraz spółki osobowe, które nie są podatnikami VAT.
Księga Przychodów i Rozchodów jest przede wszystkim stworzona z myślą o małych podatnikach, czyli o osobach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Zwłaszcza o tych, których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły określonego limitu. Obecnie wynosi on 2 miliony euro dla podatników rozpoczynających działalność w danym roku podatkowym i 1,2 miliona euro dla tych, co są właścicielami danego biznesu od co najmniej dwóch lat.
Zasady prowadzenia KPiR
Jak praktycznie każdy dokument w kraju, a taki i w tym przypadku obowiązuje kilka podstawowych zasad w uzupełnianiu tych akt. Mianowicie prowadzenie KPiR wymaga:
- dokładności i rzetelności – należy mieć świadomość, że wszystkie wpisy dokonywane w tego rodzaju księdze powinny być dokładne i zgodne ze stanem rzeczywistym działalności. Ważne jest to, aby nie pomijać żadnych transakcji oraz bardzo starannie rejestrować wszystkich przychodów, oraz rozchodów firmy;
- przechowywania dokumentów związanych z przychodami i kosztami, czyli: faktury, rachunki, umowy itp.;
- systematyczności, ponieważ KPiR powinno być prowadzone na bieżąco, dotyczy to m.in. sprawnego rejestrowania wszystkich transakcji finansowych;
- ręcznego lub komputerowego prowadzenie dokumentacji;
KPiR – poznaj jej zalety!
Księga Przychodów i Rozchodów ma wiele pozytywnych stron, które przyciągają przedsiębiorców do korzystania z tej właśnie formy ewidencji księgowej. W pierwszej kolejności lubiana jest za swoją prostotę, a także oszczędność. KPiR jest ponadto tańszą formą prowadzenia księgowości w porównaniu z pełną jego obsługą. Nie wymaga ona angażowania specjalistów ani właściwej wiedzy z zakresu rachunkowości. Warto wiedzieć, że dzięki uproszczonemu systemowi prowadzenia takiej ewidencji przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić czas, który niezbędny jest im do rozwoju swojego biznesu. KPiR jest szczególnie atrakcyjny dla mikro i małych przedsiębiorstw, które nie mają dużej liczby transakcji finansowych. Należy wiedzieć, że właściciele firm, którzy nie są zobowiązani do składania rocznych sprawozdań finansowych do KRS, nie muszą prowadzić rejestru swoich finansów.
KPiR – sprawdź, co trzeba jeszcze o niej wiedzieć?
Aby prawidłowo prowadzić KPiR, przedsiębiorca powinien:
- ewidencjonować wszystkie swoje przychody – oznacza to, że wymagana jest ewidencja wszystkich spraw majątkowych z tytułu posiadania własnej działalności gospodarczej.
- rejestrować koszty – trzeba wpisywać wszystkie koszty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa w tym zakupów, wynagrodzeń, podatków itp.
- sumować przychody i rozchody – oznacza to, że na bieżąco należy obliczać swoje finanse. Takie rozwiązanie pozwala określić zysk lub stratę za dany okres.
- zachowywać wszystkie dokumenty potwierdzające przeprowadzane przez przedsiębiorstwo, transakcje.
Zadbaj o swoją firmę!
Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) to prosty i oszczędny sposób prowadzenia ewidencji księgowej dla małych przedsiębiorców. Choć jest to uproszczony system, to wymaga on zachowania dokładności, a także rzetelności. Dzięki tym dokumentom przedsiębiorcy mogą uniknąć kosztów związanych z pełną księgowością, a jednocześnie zachować kontrolę nad finansami swojej działalności. Należy jednak pamiętać, że przed podjęciem decyzji o KPiR, warto skonsultować się z księgowym, albo biurem rachunkowym z warszawskiego śródmieścia. Polecamy markę Effepro, aby upewnić się, że jest to odpowiednia forma ewidencji dla Twojego biznesu.
Sprawdź także: Cesja leasingu operacyjnego a podatek VAT – jakie są kluczowe aspekty tego działania? Poznaj korzyści dla przedsiębiorców!