Opublikowano: 6 marca, 2023

Przeczytasz w 3,6 min

Wynajem nieruchomości a VAT – jaka stawka obowiązuje?

Wielu przedsiębiorców bardzo często wynajmują swoje nieruchomości, które należą do prowadzonej działalności. W takiej sytuacji pojawia się problem i równocześnie pytanie – jaką stawkę VAT ustalić? Wszystko zależy, od rodzaju najmuj. Zatem poznaj najważniejsze z nich.

W jaki sposób ustalić wysokość stawki VAT?

Podatnik, chcąc ustalić wysokość stawki VAT, w pierwszej kolejności musi określić, jaki rodzaj usługi będzie świadczył oferowanym wynajmem. Oznacza to, że obowiązuje go standaryzacja działania pod kątem informacji zawartych w Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług. Warto pamiętać, że owo prawidłowe ustalenie całkowicie leży po stronie podatnika. Jednakże w przypadku pojawienia się wątpliwości w obrębie kategoryzacji, można udać się do Urzędu Statystycznego, a dokładniej Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych. Tam odpowiednio doświadczone i wyszkolone osoby pomogą podatnikowi złożyć wniosek, który jasno ustali rodzaj oferowanej usługi.
Należy jednak wiedzieć, że wynajem nieruchomości może być objęte następującą stawką VAT:
  • 23% – to podstawowa wartość, która używana jest w momencie braku tzw. stawki preferencyjnej;
  • 8%;
  • 5%;
  • zwolnioną z opodatkowania;

Wynajem nieruchomości a stawka VAT – lokal przeznaczony na cele użytkowe

Bardzo ważny jest fakt, czy dany towar bądź usługa są wymienione w przepisach prawa podatkowego. Jeżeli ustawa o stawce VAT lub akta wykonawcze nie mówią nic o danym podmiocie, to dokonując jego sprzedaży, trzeba uwzględnić wielkość podstawową. W związku z tym wynajem nieruchomości jako lokalu użytkowego podlega opodatkowaniu 23%.

Wynajmem nieruchomości a stawka VAT – krótkoterminowy najem

Działania związane z krótkoterminowym najmem charakteryzują się zupełnie inną stawką VAT. Dlatego w tym przypadku obowiązuje 8%. Warto mieć świadomość, że ten rodzaj działań wyróżnia się krótkim okresem oraz nie może on spełniać potrzeb mieszkaniowych (długoterminowych). Stawka VAT o takiej wysokości obejmuje wynajem nieruchomości na rzecz osób fizycznych. W innej sytuacji (np. gdy najemcą będzie pośrednikiem) podatnika obowiązuje podstawowa wielkość podatku.

Wynajem nieruchomości a stawka VAT – cele mieszkaniowe

Jeżeli wynajem danej nieruchomości ma za zadanie zaspokoić osobiste potrzeby najemcy (cel mieszkaniowy) to stawka VAT może nieistnieć. Oznacza to, że głównym założeniem takiego najmu nie jest dalsze wynajmowanie nieruchomości, lub czerpanie finansowych korzyści z np. usług oferowanych w tym lokalu. W związku z tym taki podatnik może zostać zwolniony z opłacania podatku. Jest to jasno określone w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy VAT. Jednakże, aby ustawa mogła wejść w życie, trzeba spełniać następujące warunki (łącznie):

  • cel mieszkaniowy,
  • nieruchomość musi mieć charakter mieszkalny,
  • usługi na własny rachunek.

Warto jednak pamiętać, że jeżeli jesteś przedsiębiorcą i pełnisz funkcję pośrednika, a Twój lokal jest wynajmowany pomiędzy podmiotami gospodarczymi, to stawka VAT, która Cię obowiązuje wynosi 23%.

Co jeszcze musisz wiedzieć o stawce VAT?

Stawka VAT pojawiła się w polskim prawie w 1993 roku, a dokładniej 8 stycznia. Wprowadzono ją wraz z ustawą o podatku akcyzowym oraz podatku od towarów i usług. Z kolei w 2004 roku ową dyrektywę zmodyfikowano, co spowodowało przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej.

Podatek VAT, czy to ten związany z wynajmem nieruchomości, czy też od innego rodzaju usługi płacony jest równocześnie z dokonywanym zakupem. Oznacza to, że podatnik nie ma obowiązku, aby uiszczać daną kwotę w Urzędzie Skarbowym po nabyciu towarów. Każdy bowiem sprzedawany produkt jest objęty ceną z uwzględnionym (czyli naliczonym) podatkiem VAT.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i kwestie wynajmu nieruchomości są dla Ciebie niejasne, to biuro rachunkowe z warszawskiego Śródmieścia pomoże Ci rozwiać wszystkie wątpliwości. Jest to miejsce, które tworzą najlepsi specjaliści z zakresu rachunkowości i finansów. Ich wiedza oraz doświadczenie bez problemu pomoże ustalić Ci prawidłową stawkę VAT. Nie czekaj i tylko skontaktuj się z profesjonalistami już dziś!

wynajem nieruchomości a stawka VAT

Sprawdź także: PIT od ZUS-u – co z nim zrobić?

Jadwiga
Effepro
Polecane posty
Potrzebujesz wsparcia?
Sprawdź nasze startup’y: